Güncel

anasayfa Güncel BUGÜN SAĞLIKLISIN PEKİ YA YARIN ?

BUGÜN SAĞLIKLISIN PEKİ YA YARIN ?

03 Aralık 2018, Pazartesi 8:52 / Son Güncelleme : 03 Aralık 2018, Pazartesi 8:52
BUGÜN SAĞLIKLISIN PEKİ YA YARIN ?
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Her yıl olduğu gibi bu yıl da engelli haklarına dikkat çekebilmek için etkinlikler düzenleniyor.

Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak kabul edilmiştir.3 Aralıkta her yıl dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir ve bir çok engelli birey etkinliklerle ve aktivitelerle organizasyonlarda gönüllü olarak yer almaktadırlar.


Engelli olmak tercih değildir. Ya doğuştan ya sonradan insanların maruz kaldıkları sorunlar nedeniyle meydana gelir. Bu nedenle herkes engelli adayıdır.
Bir toplumun içinde barındırdığı engelliye bakış açısı, tamamen ahlak ve inanç ile ilgilidir. Çünkü ön yargıları aşmanın en kestirme yolu ahlaka ve inanca sahip olarak yaşamaktır. Tabi bu olumlu yönde etkilemelidir.
"Bir toplumda insanları dış görünüşüne ve eksikliklerine göre yargılamak, infaz etmekten farksızdır."
Engelliler de insandır. Engellilere, eksik, aciz gözüyle bakan zihinsel problemleri olan biridir. Toplumda her insan aynı değerleri, gayeleri paylaştığı nispetince bir arada yaşar. Buna hiçbir şey engel olamaz.


İnsan engelli olabilir asıl engelli kişiler ahlaktan yoksun , vicdanı olmayan kimselerdir.Bunun engelli kimseler için özel eğitim dersleri verilmeli , engelli çocuklara her türlü destek sağlanmalı ve onlara moral vermeliyiz.

"Engelli insanlara duyulan saygı tüm insanlığa duyulan saygıdır."


Dünya Engelliler Günü bu sorunların aşılmasında bir fırsat olarak görülmeli, bilinçlendirme çalışmaları, eğitim programları buna göre düzenlenmelidir. Engelli bireyler daha fazla hayata kazandırılmalı ve bizden hiç bir farklarının olmadıkları bilinçlendirilmelidir.

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor