Güncel

anasayfa Güncel İstanbul Hava Limanı

İstanbul Hava Limanı

16 Kasım 2018, Cuma 12:20 / Son Güncelleme : 16 Kasım 2018, Cuma 12:20
İstanbul Hava Limanı
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Daha önceleri Türkiye’de hayal olarak görülen, dev projelerden biri daha hizmete açıldı.

Daha önceleri Türkiye’de hayal olarak görülen, dev projelerden biri daha hizmete açıldı. Ülkemizin ekonomik kalkınmasına büyük katkılar sağlayacak olan bu projenin adı eski ismiyle 3. havalimanı, yeni ismiyle İstanbul havalimanıdır. Bu projenin yapımını 3 Mayıs 2013 tarihinde 22 milyar 152 milyon Avro ile Cumhuriyet tarihindeki en yüksek teklifi veren Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa ortak girişim grubu üstlendi.
Türkiye, 2023 hedeflerine mega projeler ile adım adım gidiyor. Geçmişten beri Doğu ile Batının buluşma noktası olan İstanbul’da açılan yeni hava limanda tüm fazlar tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi ve dünyanın 350’den fazla noktasına uçuş imkânıyla dünya havacılığının da merkezi olacak. Tam kapasite ile hizmet vermeye başladığında dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak olan yeni havalimanı, transit yolcularda da Türkiye’yi diğer rakiplerinden bir adım öne geçireceğinden dünya medyası da bu mega projenin başladığı ilk günden beri, takipçisi oldu. Bu açıdan bakıldığında dünya da ses getiren bir projenin de hikayesidir “İstanbul Havalimanı”.
Yeni havalimanı özellikle Avrupa hava trafiğini ciddi anlamda etkileyeceğinden dolayı Avrupa’da faaliyet gösteren büyük havalimanlarının rekabet tedbirleri artmalarına neden oldu. Havalimanı, topla-dağıt şeklinde merkez olma özelliğine sahip ve uluslararası bir çekim merkezi teşkil edecek bir konuma sahiptir. Küresel ölçekte faaliyet gösteren havayolu işletmelerinin filo büyüklüğü ve hizmet kalitesini destekleyecek kapasite ve özelliğe sahip olması diğer havalimanları karşısında güçlü bir rekabet avantajı elde ettiğini söylemek mümkündür.
29 Ekim 2018'de hizmete açılan yeni havalimanı Ekonomi ve Dış Politik Araştırma Merkezi’nin (EDAM) hazırladığı ‘İstanbul Yeni Havalimanı Ekonomik Etki Analizi’ raporuna göre, 2025 yılında Türkiye’nin milli gelirinin %4,9’una karşılık gelen 73 milyar TL (20 milyar dolar) civarında ülke ekonomisine katkı sağlayacağı tahmin ediliyor. Bu rakam dünyada birçok ülkenin milli gelirinden daha fazla olduğunu hatırlamak isterim.
Havalimanının mimari özelliklerine baktığımızda, projeyi çizen mimarlar, İstanbul Doğu ile Batı arasında bir kapı vazifesi gördüğünde dolayı, projenin tasarımında İstanbul’a ait değerleri simgeleyen ve onun ruhunu yansıtan öğeleri dikkate alarak hazırlamışlardır. Yolcuların havalimanında dolaşımını en optimal ve basit biçimde çözen bir mimari tasarım ile projeyi inşa ettiler. Havalimanının çatısında ve ana kütlesel kurgusunda tonoz, kubbe gibi geleneksel mimari öğelere referans vermişlerdir. Bunu tercih etmelerini sebebi ise her iki yönde tonozlu çatı düzlemlerinin üst üste binmesinden elde edilen kabuk formu uygulanırken, taşıyıcılar ise rasyonel ve alanı bölmeyecek şekilde yerleştirilmesidir. Ayrıca havalimanına ayrı bir güzellik katan 90 metre yüksekliğe sahip kulesi ise, Lale figürlü tasarımı ile 2016 Mimarlık ödülüne layık görülmüştür.
Son olarak, yeni havalimanı daha tam kapasite açılmadan özelikle Arnavutköy ve Başakşehir bölgesinde gayrimenkul fiyatlarında da ciddi artışlara neden oldu. İstanbul’un güneyinden havalimanına giden karayolu ve demiryolu güzergâhlarının bölgemizden geçecek olması gelecek açısından bu bölgelerin geleceğinin parlak ve gayrimenkul yatırımı açısından da çok kârlı olacağını söylememek mümkündür.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor