Güncel

anasayfa Güncel DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN

DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN

11 Ekim 2018, Perşembe 10:57 / Son Güncelleme : 11 Ekim 2018, Perşembe 10:57
DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Kız Çocukları dünyanın en büyük servetidir.

 

Dünya Kız Çocukları Günü her yıl 11 Ekim'de dünya çapında kutlanan bir gündür. 2012'de Birleşmiş Milletler tarafından alınan bir kararla, kız çocuklarının cinsiyetlerinden ötürü maruz kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla kutlanmaya başlamıştır. Eğitim hakkı, beslenme, yasal haklar, kadına yönelik şiddet ve zorla evlilik konuları da Dünya Kız Çocukları Günü kapsamında gündeme taşınmaktadır.


Başakşehir Belediye Başkanı Sayın Yasin Kartoğlu da bugünün anlam ve önemine vurgu yaparak şu sözleri dile getirdi:
“Canıyla canlandığın,‬
‪Varlığıyla anlamlandığın, ‬
‪Özlemiyle dağ dağ efkarlandığın ‬
‪Bir kızı olmalı insanın.‬
‪Dünya bir yana, kızım bir yana diyebildiğin.
‪İyi ki varlar ömrümüzün neşesi, evimizin bereketi kızlarımız...‬" diyerek
Farkındalığının arttırması, tüm Dünya Çocuklarının yüzlerindeki tebessümün hiçbir zaman solmaması hepimizin en büyük temennisidir.


Çocuklar, insanların en masum halidir; çocuklar, yaşadıkları müddetçe iyilikler, güzellikler hiç bitmeyecek demektir. Onlar kendilerine ait masum ışıkla kötülükler üzerini örtme gibi önemli bir etkiye sahiptir. En mutlu zamanlarımız, en huzurlu anlarımız ve arzularımızın en saf olduğu dönemlerimizdir.Her gün reşit olmayan 47 bin 700 kız çocuğu evlendiriliyor.15-19 yaş arası her 7 kız çocuğu bu durumla karşı karşıya geliyor.Her 10 dakikada bir kız çocuğu şiddet nedeniyle yaşamını yitiriyor.Aileleri bu konuda bilinçlendirmeli ve gereken ceza yaptırımları uygulanmalıdır.


Kitap okumak, yazmak, düşlemek, yaşamak gibi bir şeydir KIZ ÇOCUĞU...
Kız çocuklarının çalıştırılmadığı, istismara uğramadığı, evlendirilmediği, okutulduğu bir dünya ümidiyle”Dünya Kız Çocukları Günü”kutlu olsun. Ve unutulmamalıdır ki ; Kız Çocukların Okumadığı bir Ülkenin Geleceği Karanlıktır.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor