Finans

anasayfa Finans ABD'Lİ ANDREW BRUNSON GERİLİMİ DOLARI ARTIŞINI ETKİLEDİ

ABD'Lİ ANDREW BRUNSON GERİLİMİ DOLARI ARTIŞINI ETKİLEDİ

02 Ağustos 2018, Perşembe 9:15 / Son Güncelleme : 02 Ağustos 2018, Perşembe 9:15
ABD'Lİ ANDREW BRUNSON GERİLİMİ DOLARI ARTIŞINI ETKİLEDİ
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Dün 4.91-4.93 seviyesinde dalgalanan dolar/TL, akşam saatlerinde uluslararası piyasada 5 TL'nin üzerine çıkarak rekor tazeledi.

BU sabah 4.9380 seviyesinden hareket eden dolar/TL, gün içerisinde inişli-çıkışlı bir tablo izledi.Piyasa kapanışında 4.92 sınırında bulunan kur, daha sonra uluslararası piyasada 5 TL'yi aşarak rekor kırdı. Euro ise 5.81 TL seviyesinde işlem görüyor.

Doların artış sebeplerinden biri olarak gösterilen  ABD'li rahip Andrew Brunson 9 Aralık 2016'dan beri Türkiye de tutuklu olması. Brunson, hakkında örgüte üye olmakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla kadar, "Devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti. Mahkeme Brunson'un 2 yıllık cezasını ev hapsi kararı vermişti.


ABD Başkana Trump ve yardımcısı Mike Pence Türikiye'ye yaptırım tehdidinde bulundu. Pence cezaevinden çıkan ancak ev hapsi devam eden ABD'li rahip Andrew Brunson ile telefonda görüştüğünü açıkladı.
Pence daha sonra katıldığı bir konferansta rahibin serbest kalmaması halinde Türkiye'ye yaptırım uygulayacaklarını söyledi. ABD Başkan Yardımcısı, Twitter'dan yaptığı açıklamda ise "Cezaevinden tahliyesinin ardından rahip Andrew Brunson ile telefonda görüştüm. Cezaevinden çıkmış olsa da, bu din adamı hala ev hapsinde. Tamamen serbest bırakılmasını ve ABD’ye geri dönmesini sağlamak için ABD Başkanı ve tüm yönetimin çalışmaya devam edeceği konusunda onu temin ettim" ifadelerini kullanmıştı.

 

EDİTÖR: ÖZNUR KALENDER

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor