Ekonomi

anasayfa Ekonomi İŞSİZ ANNELERE MÜJDELİ HABER..!

İŞSİZ ANNELERE MÜJDELİ HABER..!

28 Mayıs 2019, Salı 13:09 / Son Güncelleme : 28 Mayıs 2019, Salı 13:09
İŞSİZ ANNELERE MÜJDELİ HABER..!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Annnelerin sırf çocukları var diye iş hayatından uzak durmaları yönünde devlet önemli bir attı.Kadınların işgücüne katılması için devletin birçok desteği bulunuyor.

Bunlardan biri de ‘İşte Anne Projesi’. Bu proje ile 3 aylık işbaşı eğitim programına katılan kadına devlet 7200 lira maaş ödemiş oluyor.

15 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUĞU OLAN ANNELER YARARLABİLİYOR 

İşkur tarafından düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde; kursun devam ettiği sürece ödeme yapılıyor. 15 yaşına kadar çocuğu olan annelere, İşkur programlarına katılmaları halinde devletin aylık ödediği tutar 2400 liraya çıkıyor.

SİGORTA YAPILIYOR!

Annelerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile genel sağlık sigortası primi de karşılanıyor.

Programlar günde en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanıyor.

ŞARTLAR NELER ?

– İşkur’a kayıtlı işsiz olmak.

– İşverenin birinci veya ikinci dereceden akrabası ya da eşi olmamak.

– Emekli olmamak.

– Başvurudan önceki 3 ay işverenin çalışanı olmamak.

-Başvurudan önceki son 1 ay içinde emeklilik ve malullük primi yatırılmamış olmak.

– İş ve meslek danışmanlığından faydalanmış olmak.

ÜÇ AYDA 7200 LİRA

Mesleki eğitim kurslarına katılacak kadınlar ise 160 gün kurs görüyor ve kurslar; günlük en az 5, en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmemek üzere en az 30, en fazla 40 saat. Bir başka ifadeyle ‘İşte Anne Projesi’ ile 3 aylık işbaşı eğitim programına katılan kadına devlet 7200 lira maaş ödemiş oluyor.

Destekten yararlanmak için 0-15 yaş arasında çocuğu olan kadınların çocuk sahibi olduklarına dair belgeyi İşkur’a vermeleri gerekiyor. İşkur, il müdürlüklerinde İşte Anne Birimi kuracak. Projeden yararlanacak kadınların, İş Kulübü bulunan illerde İş Kulüpleri’ne katılmaları, İş Kulübü bulunmayan illerde ise iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmaları sağlanıyor

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor