Ekonomi

anasayfa Ekonomi "YEŞİL DÜDÜK ÇALINSIN,GERİ DÖNÜŞÜM BAŞLASIN"

"YEŞİL DÜDÜK ÇALINSIN,GERİ DÖNÜŞÜM BAŞLASIN"

08 Kasım 2018, Perşembe 12:32 / Son Güncelleme : 08 Kasım 2018, Perşembe 12:32
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başakşehir Belediyesi ve İBB Akşemsettin Ortaokulu, toplumda çevre bilinci oluşturmak için işbirliğine gidiyor.

Öğretmen ve öğrenciler tarafından geliştirilen “Yeşil düdük çalınsın, geri dönüşüm başlasın” projesini beğenen Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, ‘Yeşil Düdük’ ve hazırlıklarını tamamlanmak üzere oldukları ‘Sıfır Atık’ projesi ile çocuklar başta olmak üzere tüm ilçe sakinlerinde çevre farkındalığı oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Başakşehir İBB Akşemsettin Ortaokulu Müdürü Suat Çelik, Tasarım ve Beceri Atölyesi öğretmen ve öğrencileri ile Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu'nu ziyaret etti. Çelik, yakın zamanda okullarında hayata geçirecekleri “Yeşil düdük çalınsın, geri dönüşüm başlasın” projesi hakkında Başkan Kartoğlu’na bilgi verdi.

Tasarım ve Beceri Atölyesi 3 yıl önce kuruldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un gündeme getirdiği Tasarım ve Beceri Atölyesi’ni üç yıl önce hayata geçirdiklerini belirten İBB Akşemsettin Ortaokulu Müdürü Suat Çelik, “Atölyemizde altı ana başlıkta hayata dair çalışmalar yapıyoruz. Çocuklarımız, dersleri dışında hem eğleniyor hem de nefes alıyor ve yeteneklerine uygun aktiviteler yapıyor” dedi.

‘Yeşil düdük’ projesini anlattı…

Atölyede öğretmenler ve öğrencilerin çevre konusunda çalışmalar yürüttüğünü de ifade eden Çelik, “Atölyede ‘Yeşil düdük çalınsın, geri dönüşüm başlasın’ projesini geliştirdik. Okulumuzun belirli noktalarına geri dönüşüm kutuları koyacağız. Haftanın belirli günleri üzerlerinde projenin ismi yazan tişörtleri giyen 80 öğrencimiz, yeşil düdükleri ile koridorları gezip atıkları kutulara atmayan arkadaşlarını uyaracak” şeklinde konuştu.

“Hem çevresel hem de ekonomik olarak önemli”

 Projeyi hayli başarılı bulan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, şunları söyledi: “Sizin projenizi, bizim yakın zamanda tanıtmayı hedeflediğimiz ‘Sıfır Atık’ projesi ile koordine edebiliriz. İlk uygulamasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile projeyi tüm okullarımızda hayata geçirebiliriz. Bu şekilde okullardan başlayarak tüm ilçede çevre bilinci oluşmasına katkı sağlayabiliriz diye düşünüyorum.”  

Atık konusunda yılda 60 milyon harcama yaptıklarını vurgulayan Başkan Kartoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Atıkların geri dönüşümü hem çevresel hem de ekonomik olarak çok önemli bir konu. Belediye olarak atıkların sınıflandırılması ile harcama kaleminde önemli bir tasarruf sağlayacağız. Bu şekilde ülke olarak da hammadde noktasında cari açığımızı azaltma fırsatı yakalayacağız. Dönüştürülen malzemeler ile hammadde ithalatımız doğal olarak azalacak.”  

Başkan Kartoğlu, ziyaretin sonunda öğretmen ve öğrencilere çeşitli hediyeler takdim etti.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor