Eğitim

anasayfa Eğitim BAŞAKŞEHİRLİ ÖĞRENCİLER SOKAK HAYVANLARI İÇİN SEFERBER OLDU

BAŞAKŞEHİRLİ ÖĞRENCİLER SOKAK HAYVANLARI İÇİN SEFERBER OLDU

05 Mart 2020, Perşembe 19:29 / Son Güncelleme : 05 Mart 2020, Perşembe 19:29
BAŞAKŞEHİRLİ ÖĞRENCİLER SOKAK HAYVANLARI İÇİN SEFERBER OLDU
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başakşehir’de sokak hayvanlarına yönelik çalışmalara ortaokul öğrencileri de katıldı. 20 öğrenci, Şamlar Mahallesi’nde bulunan besleme noktasındaki sokak köpeklerini elleriyle besledi.

Özel Başakşehir Birey Ortaokulu öğrencisi Zeynep Nur Arslan, sokak hayvanlarını beslerken aklına bunu okul arkadaşlarıyla birlikte yapma fikri geldi. Konuyu öğretmenleri ve arkadaşlarına anlatınca hep birlikte harekete geçtiler. Okul yönetimi ve Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğünün düzenlediği program kapsamında 20 öğrenci, Şamlar Mahallesi’ne doğru yola çıktı.

Arkadaşlarını Zeynep Nur organize etti

Başakşehir’deki diğer 29 noktasında olduğu gibi Şamlar Mahallesi’ndeki besleme alanında da Başakşehir Belediyesi ekipleri belirli periyotlarla hayvanları besliyordu. Bu kez talep üzerine öğrencilerle birlikte besleme noktasına geldiler. Ekipler, öğrencilere eldiven dağıttıktan sonra hayvanların nasıl beslenmesi gerektiğini anlattı. Öğrenciler, daha sonra mama dolu kapları köpeklerin önüne bırakarak beslenmelerini izledi.

Hayvan sevgisi aşılaZeynep Nur Arslan, sokakta hayvanları beslerken bu fikrin aklına geldiğini ve arkadaşlarının da kendisini desteklediğini ifade etti. Arkadaşı Zeynep’in projeyi kendilerine anlatmasının ardından gönüllü olduğunu söyleyen Kayhan Özaydın, “Ben zaten evimin yakınındaki besleme noktasında hayvanları besliyorum. Bu etkinliği duyunca da hemen mama alıp katılmak istedim.” diye konuştu.

Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Feride Taşkan da, projenin amacının öğrencilere hayvan sevgisi aşılamak olduğunu belirterek, “Çocuklar bu etkinlikle sokak hayvanlarına karşı duyarlılık kazandı. Başakşehir Belediyesi’nin katkısıyla proje başarıya ulaştı.” dedi.

“30 besleme noktasını tercih edelim”

Sokak hayvanlarının gelişigüzel beslenmesinin çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığına işaret eden Başakşehir Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi Koordinatörü Yunus Kanlı, “Çeşitli yiyecekler ve et parçalarıyla beslenen sokak hayvanlarında deri hastalıkları görülüyor. Bu nedenle besleme noktalarında kontrollü besleme önemli. Sokak hayvanlarını beslemek isteyenlerin besleme noktalarına gitmeleri ya da bizimle temas kurmaları yeterli.” şeklinde konuştu.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor