Eğitim

anasayfa Eğitim Başakşehir Living Lab’de Resim Çizmenin Sırlarını Paylaşıldı

Başakşehir Living Lab’de Resim Çizmenin Sırlarını Paylaşıldı

30 Temmuz 2019, Salı 13:20 / Son Güncelleme : 30 Temmuz 2019, Salı 13:20
Başakşehir Living Lab’de Resim Çizmenin Sırlarını Paylaşıldı
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başakşehir Living Lab’de İstanbul Design Factory tarafından resme ilgi duyan 15 yaş üzeri tüm katılımcılara açık, Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Çiğdem Şentürk tarafından ‘Karakalem Çizim Atölyesi’ gerçekleştirildi.

Çizim atölyesinde, Resme giriş ve Karakalem Çizim Teknikleri hakkında bilinmesi gereken tüm önemli konulara değinerek sunum yapıldı.

Yüzyıllardır ressamların vazgeçemediği bir malzeme olan kurşun kalem ve kömür kalemle gerçekleştirilen karakalem çalışmalar, izleyenlerde her zaman farklı bir hayranlık uyandırmışlardır. Yağlı boya ve sulu boya çalışmaların renk zenginliğini bir kenara bırakarak oluşturulan bu ışık-gölge ve kontür çalışmaları, başlı başına birer sanat eseri olmalarının yanı sıra, renkli çalışmalar için yol gösterici bir rol üstlenirler.

Katılımcılar, karakalem çizime uygun dereceli kalemleri, kağıt çeşitlerini ve ölçü almayı öğrendikten sonra, oran-orantı ve ışık-gölge kurallarına uygun olarak resimlerine taslak bir çizimle başladılar.

Atölyenin ortasına kurulan natürmort kompozisyonu birlikte analiz ettikten sonra her katılımcı kendi açısından resmetti ve atölye sonunda ortaya birbirinden başarılı karakalem resim çalışmaları çıktı.

 Etkinlik katılımcıların sertifikalarının dağıtılmasının ardından sona erdi.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor