Eğitim

anasayfa Eğitim “Önceliğimiz haklılık mı, mutluluk mu olmalı?”

“Önceliğimiz haklılık mı, mutluluk mu olmalı?”

29 Mart 2019, Cuma 11:36 / Son Güncelleme : 29 Mart 2019, Cuma 11:36
“Önceliğimiz haklılık mı, mutluluk mu olmalı?”
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

“En Güzel Eğitim Yuvası: Aile” seminerinde Başakşehirli ebeveynlere seslenen Psikolog Rabia Laçin, “Anne ve babalar, çocuklarının yanında hareketlerine ve konuşmalarına çok dikkat etmeli ve sevgi dilini hâkim kılmalılar” dedi.

Başakşehir Kadın ve Aktivite Merkezi (BAKMER) tarafından başlatılan Bilinçli Anne İdeal Toplum Söyleşileri, Psikolog ve Aile Danışmanı Rabia Laçin’in “En Güzel Eğitim Yuvası: Aile” semineri ile devam etti. Şahintepe Bilgievi’nde Başakşehirli ebeveynlerle bir araya gelen Laçin, başarılı ve mutlu çocuklar yetiştirmenin ipuçlarını anne-babalarla paylaştı. 

“Haklı olan insaflı olur”

Çocukların yetiştirilmesinde ve toplumsal hayata hazırlanmasında aile içi eğitimin önemini anlatan Laçin, “En şiddetli tartışmalarda bile haklı olan tarafın insaflı olması gerekiyor. Eşler aile arasında haklılık mücadelesi verdiğinde aslında bir savaş da başlatmış oluyor. Ve bu, kazananı olmayan bir savaş.” dedi.

“Önceliğimiz haklılık mı, mutluluk mu olmalı?”

Sevgisiz insanları ‘ruhu ölü, canlı bedenler’ olarak tanımlayan Psikolog Rabia Laçin şöyle konuştu: “Aile, toplumun çekirdeği, en küçük yapı taşı. Nesilleri yetiştiren kurum. Geleceğimiz olan çocuklar ailede yetişiyor. Dolayısıyla çocuk; aile hayatında ne öğreniyorsa kendisi de kuracağı hayatta aynı şeyleri kendi aile hayatına ve çevresine yansıtacaktır. Burada eşlerin birbiriyle olan iletişimi çok önemli. Aile hayatımızda haklılık mı, mutluluk mu önceliğimiz olmalı? Haklılık her zaman bize mutluluğu getirmiyor. O yüzden anne-babalar, evde, çocuklarının yanında hareketlerine ve konuşmalarına çok dikkat etmeli ve sevgi dilini hâkim kılmalılar.”

İlgiyle dinlenen seminer, Psikolog Rabia Laçin’in izleyicilerin konuyla ilgili sorularını cevaplandırmasıyla sona erdi.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor