Eğitim

anasayfa Eğitim 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

28 Kasım 2018, Çarşamba 13:01 / Son Güncelleme : 28 Kasım 2018, Çarşamba 13:01
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Saygıdeğer Başakşehir'liler; Bu günkü yazımı, geçtiğimiz günlerde kutladığımız 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle fedakar ve cefakar meslek grubu olan öğretmenlik mesleğine ayırmak istiyorum.

"Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" diyen bir kültürün insanları olarak öğretmenlere ne kadar minnettar olsak azdır. Ben de bir öğretmen olarak bu gururu yaşıyorum.

Bu gün hangi meslek grubundan olursak olalım üzerimizde mutlaka bir öğretmenin emeği vardır. Fatih Sultan Mehmet Han'ı, Yavuz Sultan Selim'i, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ı da öğretmenler yetiştirmiştir.  Geleceğimiz olan çocuklarımızı emanet ettiğimiz bu mukaddes mesleğin tüm neferlerini, ömrünü öğretmeye adayan, bu uğurda şehit düşen geçmişten bu güne gelmiş geçmiş tüm meslektaşlarımı saygıyla selamlıyorum. 

Geçmişten günümüze, tarihimiz boyunca öğretmen/Muallim/Hoca toplum içerisinde önemli bir yere sahiptir. İnsan yaratılmışların en seçkini, en donanımlısı, en bilinçli olanı; ama aynı zamanda en vahşi, en acımasız, en anlaşılmaz davranışların da sahibidir.  Onun için insan hayatında eğitim; davranışları doğru yönlendirmede, bireyin çevresindeki diğer insanlarla, çevreyle barışık bir  şekilde yaşamasını öğrenmede birinci derecede etkilidir. Öğretmen eğitim ve öğretim yoluyla insan davranışlarını toplumun istediği yönde sevk ve idare eden bir mühendistir.

Ülkemizin her köşesinde tüm zorluklara rağmen canla başla çalışan eğitim neferleri, yaptığı bu ulvi görevin karşılığı olarak toplumsal saygı ve hürmeti sonuna kadar hak etmektedir.  Çok şükür ki bu konuda toplumumuz son derece duyarlı davranmakta, yaşanan ufak tefek olumsuzlukları saymazsak, öğretmene gereken saygı ve hürmeti göstermektedir. Geçmişimizden günümüze bu duyguları besleyen çeşitli anekdotlar anlatıla gelmiştir.   Bunlardan bir tanesini ki, her dinlediğimde beni derinden etkileyen birini  burada zikretmek isterim. 

 "Fatih Sultan Mehmet, beyaz atına binmiş, iki yanında hocaları Akşemsettin, Mola Hüsrev ve Molla Gürani olmak üzere Ordusunun önünde ilk kez İstanbul’a giriyor, halk yol boyunca dizilmiş Türk Ordusunu karşılıyor, birçok kimse ellerindeki çiçek demetlerini Padişaha ulaştırmak için ileri atılıyordu. Akşemsettin’i aksakalı ve duruşuyla Padişah sanıp çiçekleri sunmaya çalışıyorlardı.

Akşemsettin ise, atını geri çekip göz ucuyla Fatih’i gösteriyor ve “Sultan Mehmet odur!” demek istiyordu. Fatih de kendisine doğru yürüyenlere Akşemsettin’i göstererek;
– Gidiniz, çiçekleri gene ona veriniz. Sultan benim, ama O, benim hocamdır. " 
Fatih’in bu davranışı öğretmenlere verilen değerin, en anlamlı ve çarpıcı göstergesidir. Günümüzde de ülkelerin gelişmişlik düzeyinin eğitim ve öğretmene verilen kıymetle paralellik gösterdiğini görmekteyiz.

Bizler de öğretmenlerimize layık oldukları önem ve saygıyı göstermek zorundayız. Onlar bizim geleceğimizi inşa eden ilim ve fikir mühendisleridir. Bu durumu cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK,  "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." veciz sözüyle ifade etmiştir. Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğinde çok önemli role sahip bu mukaddes meslek grubunu bizler toplum olarak desteklemeliyiz. Öğretmenlerin de taşıdıkları bu ulvi sorumlulukların farkında olarak  mesleklerinin yükümlülüklerini yerine getirmelidirler. Bu yolla en değerli kaynağımız olan insanı geleceğe hazırlayan öğretmen, dinine, devletine, milletine ve tüm insanlığa karşı vazifesini yapmış olarak toplumdan hak ettiği değeri göreceğine inancımız tamdır.  

 Millet Mektepleri'nin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.  Bu günde toplumun her kesimi, çocuk genç, yetişkin herkes öğretmenlerimizi hatırlar, bazen tatlı bir sözle, bazen arayıp sorarak, bazen de küçük bir hediye ile onlara şükranlarımızı sunar, onlara teşekkürlerimizi sunmaya çalışırız. Başakşehir Belediyesi de her yıl 24 Kasım için öğretmenleri unutmayıp, mutlaka bu konu ile ilgili bir etkinlik düzenlemektedir. Bu vesile ile ben de, üzerimde emeği olan tüm öğretmenlerimin ellerinden öpüyor, tüm öğretmenlerin Öğretmenler Gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Kalınız sağlıcakla. 
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor