Eğitim

anasayfa Eğitim Başkan Kartoğlu, “Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi"ndeydi

Başkan Kartoğlu, “Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi"ndeydi

07 Ağustos 2018, Salı 15:10 / Son Güncelleme : 07 Ağustos 2018, Salı 15:10
Başkan Kartoğlu, “Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile birlikte İbn Haldun Üniversitesi'nin lise son sınıf öğrencilerini alanında uzman isimler, akademisyenler ve kanaat önderleriyle bir araya getirmek amacıyla düzenlediği, "Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi"nin kapanış oturumuna katıldı.

İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz’ün yönettiği söyleşide öğrencilere tecrübelerini aktaran Başkan Kartoğlu, Başarılı olmanın bir tercih olduğunu belirterek, “Sizler de inşallah başarıyı tercih eden gençler olursunuz” dedi.

 

Bu yıl ikincisi Ataşehir'de gerçekleştirilen zirvede atölye çalışmalarına katılan öğrenciler, seçtikleri alanla ilgili etkileşimli ve uygulamalı eğitim aldı. Öğrencilerin, alanında uzman isimleri dinleyerek merak ettiklerini sorma fırsatı buldukları zirvenin finaline Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de konuşmacı olarak katılarak üniversitede hukuk bölümünü seçmek isteyen öğrencilere tecrübelerini aktardı.

“Başarılı olmak bir tercihtir”

Başarıyı tercih edilen bir durum olarak tanımlayan Kartoğlu, konuşmasında şunları kaydetti: “Hz. Mevlana, ‘Bir neslin geleceğini bir önceki nesil hazırlar’ diyor. Biz onlara bir büyükleri olarak tavsiyelerde bulunuyor, yönetici olarak imkânlar sunuyoruz. Konuştuğum her lisede şunu söyledim: “Başarılı olmak bir tercihtir” Sizler de inşallah başarıyı tercih eden gençler olursunuz. Diğer yandan Fatih Sultan Mehmet Han’ın da çok veciz bir ifadesi vardır. O, ‘Hüner; şehri imar etmektir ama daha önemlisi içindekileri mutlu kılmaktır’ der. Biz bunu Başakşehir için yapmaya çalışıyoruz. Napolyon, “Dünya’nın bir başkenti olsaydı orası İstanbul olurdu” der. Ben de ‘İstanbul’un bir başkenti olsaydı o Başakşehir olurdu’ diyorum. Tabii bu boş bir cümle değil. Başakşehir birçok özelliği içinde barındırdığı için bunu söylüyorum. Başakşehir, vitrin olma özelliğinin yanı sıra, mutluluğun ve huzurun şehridir”

“İki sene sonra Londra’yı geçmiş olacağız”

Zirvede bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, "Türkiye'de ilk defa bu şekilde üniversite kuruldu. Yüzde 50'si lisans eğitimi ve geri kalanı yüksek lisans ve master. Türkiye'de üniversiteler ölçü olarak kabul edilip planlanmadı. Dünyadaki meşhur üniversiteler ölçü olarak düşünülüp böyle bir üniversite planlandı. Gerçekten bu üniversitenin hedefi dünyadaki söz sahibi sayılı üniversiteler arasında olmak. Zoru başaracak olan sizsiniz. Eğer zoru başarırsanız ülkemiz İnşallah iyi noktalara gelecek. Sosyal bilimler olmadan diğer bilimler bir işe yaramıyor. Sosyal bilimler toplumun geleceği, Türkiye'nin geleceği olaya bu yönüyle bakma her halde daha doğru olur" şeklinde konuştu.

Konuşmasında, “Dünya’da belediyeciliği bizden daha iyi yapıyor diyebileceğimiz bir yer yok” ifadelerine yer veren Uysal, şöyle devam etti: “İstanbul’da şu anda 160 kilometre işleyen metro ağı var. 294 kilometre metro ağının da yapım çalışmaları sürüyor. Metro ağını tamamlamış bir şehir olarak bilinen Londra’da toplam metro ağı sadece 420 kilometre. Bu, şu demek oluyor: İki sene sonra Londra’yı geçmiş olacağız.”

Üç gün boyunca süren ve bazı bakanlarla alanında uzman akademisyenlerin konuşmacı olarak yer aldıkları "Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi" finali hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor