Başakşehir

anasayfa Başakşehir Başakşehir'de Riskli Bina Oranı Yüzde 13'e Düştü!

Başakşehir'de Riskli Bina Oranı Yüzde 13'e Düştü!

21 Şubat 2023, Salı 1:40 / Son Güncelleme : 21 Şubat 2023, Salı 1:40
Başakşehir'de Riskli Bina Oranı Yüzde 13'e Düştü!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başakşehir'de depreme güvenli konut sayısı gün geçtikçe artıyor.

İlçe genelinde devam eden kentsel yenilee çalışlmalarıyla 2009 yılında yüzde 50 olan bina stoku oranı yüzde 13'e indirildi. Bşakşehir Beled iye Başkanı Yasin Kartoğlu 2 yıl içinde bu oranı yüzde 5'e indirmeyi hedeflediklerini söyledi. 

Modern şehirciliğin model ilçesi Başakşehir'de, kentsel yenileme çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Deprem ve doğal afet riskine karşı başlatılan kentsel yenileme çalışmaları sayesinden riskli bina stoku oranı her geçen gün azaltılıyor. İlçe genelindeki kentsel dönüşüm ve kentsel yenileme projeleri, riskli bina stoku oranının yüzde 13'e düşmesini sağladı.

'Birlikte başaracağız'

Hayata geçirdikleri kentsel yenileme projeleri ile riskli bina oranını hızla düşürdüklerini belirten Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, "2009 yılında yüzde 50 olan riskli bina stokunu kentsel yenileme çalışmalarımızla yüzde 13'e indirdik. 2 yıl içinde bu oranı yüzde 8'e düşürmeyi hedefliyoruz. Birlikte başaracağız" değerlendirmesinde bulundu.

Depreme dayanıklı konutlar inşa ediliyor

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem, güvenli yapıların önemini bir kez daha gündeme getirdi.Başakşehir Belediyesi riskli bina stoku oranının düşmesi için Ziy Gökalp, Şahintepe ve Güvercintepe Mahallelerindeki kentsel yenileme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yerinde yenilemenin en güzel örneklerinden olan Güvercintepe Mahallesi'ndeki Kayapark Sakura Evleri, tamamlandığında sakinleri için güvenli bir yaşam sunacak.

Riskli bina stokuna kalıcı çözüm

Başakşehir'deki bir diğer kentsel yenileme çalışması Şahintepe Mahallesinde sürüyor. 6 katlı 2 bloktan oluşan Şahintepe Burgaz Çarşı Evleri'nde inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 20 yıllık konut sorununun çözümüne yönelik adımların atıldığı Ziya Gökalp'te de çalışmalar başlıyor. Proje kapsamında depreme karşı dayanıklı 666 konut inşa edilecek. 

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor