Başakşehir

anasayfa Başakşehir Güvercintepe'yi Neler Bekliyor?

Güvercintepe'yi Neler Bekliyor?

04 Şubat 2021, Perşembe 18:42 / Son Güncelleme : 04 Şubat 2021, Perşembe 18:42
Güvercintepe'yi Neler Bekliyor?
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başakşehir'in Hızla Gelişen Mahallesi Güvercintepe'de Yapılanlar ve Yapılacakları Mahalle Muhtarımız Hayrettin Şahbudak ile Konuştuk!

Muhtarım mahallemiz hızla artan bir nüfusa sahip. Bu artış ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
-Güvercintepe 2020 yılının başında resmi verilere göre 65.515 kişi. Şehir hastanesinin açılışıyla birlikte sağlıkçılardan tutun, doktor personellerine kadar gittikçe arttı. Bu artışla beraber  yeni yapılar mahalle nüfusunu arttırmaya devam ediyor.
Şuanda Güvercintepe'de tahminen 80.000 kişi mevcut. Fakat daha da üstü var. Kaçaklar hariç, kaçaklarıda eklersek 100.000 kişiden fazlası var.


Mahallede gözümüze çarpan birçok noktada çalışmalar var. Okul, seyir terası, tramvay yolu gibi...

Sizleride sahada hergün görüyoruz aktif paylaşımlar yaparak bizleri çalışmalar ile ilgili bilgilendiriyorsunuz .Güvercintepe'yi son bir kaç yılda neler bekliyor? Başlayacak yada devam eden projeler nelerdir. Bizlere bundan bahsedermisiniz?
Mahallemizin benden önceki döneminden bahsedeyim... Mahallemizin ihtiyacı olan sorunlar  belediyemize tam iletilmedi. Ama bizim ilettiklerimiz teker teker şuan yapılıyor. Belediye Başkanımız Yasin Kartoğlu'na gerçekten teşekkür ediyorum. Çünkü biz bildiriyoruz herşey %100 mü? Hayır, değil. Ama %90'ı yapılıyor. Bu konuda belediyeyle ilgili hiç bir sıkıntımız yok. Yoldan toutun, her türlü taleplerimize kadar sorunlarımızın çözülmesine yardımcı olunuyor. 
Bir örnek göstereyim.. Mahallemizin en büyük caddelerinden Ahmet Yesevi ve Fatih caddesi.
Ahmet Yesevi caddesi'nin sorununu Yasin başkanımıza teklif ettim:
-Sayın başkanım bizim bu caddemiz gerçekten çok kötü mahallemize yakışmıyor.
 Başkanımız direk yanımızda Sosyal İşler müdürlüğünü aradı. Acil bir şekilde Ahmet Yesevi caddesini inceleyelim, asfalt gerekiyorsa hemen yapalım talimatını verdi. 
40 gün içerisinde asfalt çalışması başlatıldı ve 6 gün içerisinde geceli çalışılarak bitti. Hiçbir esnafımız, minibüscülerimiz, iett otobüslerimiz zor duruma sokulmadan bitti.
 Fatih caddesininde asfalt çalışmasını biraz geçte olsa Allah'a şükür hallettik. 
Güvercintepe mahallemizde ne gibi çalışmalar var muhtarım ?
Güvercintepe mahallesinde şuan 4 bin 400 metrekare alan üzerine tam teşkilatlı Güvercintepe Gençlik Merkezi inşa ediliyor. İlçe gençliğinin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek olan bu yeni yaşam merkezi ''Sanat atölyelerinden yabancı dil sınıflarına, konferans salonundan semt kütüphanesine kadar birçok sosyal ve kültürel aktiviteyi tek çatı altında toplayacak. Faaliyete bu yıl sonunda geçmesini bekliyoruz. 
Okul olarak şuan bölgemizde 25. sokakta orta okulun hemen alt kısmında belediyemizin bizzat herşeyiyle ilgilendiği okul yapılıyor. Mahmut şevketin yan tarafında belki bizden önce mütahitler 3-4 defa aldı devretti yapmadılar. En son toplantıda Belediye başkanımız, Kaymakamımız, İçişleri Bakanımız'da vardı. İçişleri Bakanımıza durumu anlattım. Alan mütehatilerin devrettiğini, öğrencilerimizin sıkıntı çektiğinden bahsettim. Çünkü mahallemizde sınıf oranları neredeyse 60'ın üzerinde. 25 kişilik bir sınıf ile 60 kişilik bir sınıfın eğitim verimi aynı olabilir mi tabiki olamaz. Sayın bakanımdan Allah razı olsun. Durumu çözdü. 2 ay sonra başladı ve okulun yapımı halen devam ediyor. Belki bu 2. döneme yetişmeyebilir. Fakat bir dahaki dönemin başında okulumuz açılacaktır.
 24 derslik ilk okul 24 derslik ortaokul olmak üzere 2 okul yapılıyor.  Mahmut Şevket'e ek okul olacak. Tahminen 2022 Ocak ayı'na teslim edilecektir. Böylece Güvercintepe de eğitim düzeyide artıyor. 
Şöyle bir örnek vereyim şuan Altınşehir'in okulu olmadığı için Küçükcekmece okulu Başakşehir öğrencilerini almadı. Bizde bu konuyu, Başkanımıza, Kaymakamımıza, Milli Eğitim bakanlığımıza ilettik. Sağolsunlar bir sonuca vardık. 10 derslik bir sınıf olacak olan okulumuzun inşaat yapımını Belediyemiz üstlendi. Şuan yapmaya başladılar. Daha iyi bir eğitimle öğrencilerimiz İnşallah okullarına gidebilecekler.  
Tepe ilkokul bahçesinde yapılan prefabrik  okulun derslik alanını da 17 metre genişlik 57 metre uzunluk toplam alanıda 870 metre. 
Okullarımızın açılması 1. ve 2. sınıf öğrencilerimiz için büyük bir kar olacak. 70 kişilik sınıflar 40'a düşecek. 
Cemevine yakın bir bölgede Son evler'de bir okulumuzun projesi yakın zamanda başlayacak İnşallah. İlçe milli eğitim müdürümüzle görüşüyoruz proje net var demiyelim ama kesinlikle olacak.. Yani böylelikle son evlerdeki öğrencilerimiz ordaki ilkokula gidebilecek ve meydan kesimine yakın olan öğrencilerimiz tepe ilkokuluna birde tokimizin şuan yaptığı yeni okula gidebilecekler.
 Tekstilkentte, Rumeli siteleri'nde baya bir kalabalık nüfus var. Bu öğrencilerimiz Kayaşehir okulunu kullanıyorlar. Muhtemelen onlarda bu tarafa dönüş yapacaktırlar. 
En sıkıntı yaşadığımız okul 1. ve 2.sınıflar. Lise konusunda sıkıntı yaşamıyoruz. Çünkü lise seviyesine gelen öğrencilerimiz farklı tercihlerle başka yerlere gidiyorlar.24-24 bir ilkokul birde ortaokul yapılırsa rahat edeceğiz. 
Bütün okul müdürlerimizin yanlarına kesinlikle giderim. Hal hatırlarını sorar,okullarımızla ilgili varsa gerekli ihtiyaçları direk belediyemize iletirim. Bu durum anaokullarımız içinde geçerlidir. 
Müdürlerimiz muhtarımız nerede deseler hemen yanlarındayım. Müdürlerimizin hepsiyle abi kardeş ilişkimiz var. 
Yani toparlayacak olursak eğitimle alakalı şuan hali hazırda faaliyet gösteren 5 okulumuz var. 6 okulumuzun da yapımı devam etmektedir. 2022'nin ocak ayına kadar bu okullarımızın hepsi faaliyette olacak. Eğitimde Güvercintepe rahat bir nefes alacak.
Viyadük projesi açıklanmıştı. Bu projenin ne zaman bitmesi bekleniyor?
Sağda bisiklet yolu, solda yaya yolu ve nostaljik tramvaylar olacak. Bu geçişlerden başkanımızın ücret almayacağını düşünüyoruz.  Alt tarafında oturma alanları, yeşil alanlar ile harika bir yer olacak. Bu proje mahalleye çok değer katacak.Projenin bu yaz bitmesi bekleniyor. Bitene kadar ister istemez çile çekiliyor. 
 Uzunluğu 260 metre, genişlik 11 metre yükseklik 35 metre bir meydan alanı yapılacak. Projenin ayakları dikildi. Orada halkımız akşamları zaman geçirip, yürüyüşler yapabilecek. Kalabalık bir toplumu kaldırabilecek güzel bir alan yapılıyor. 
Ortadan nostaljik tramvay geçecek.  Olimpiyat stadı karadeniz caddesi'nin kesiştiği yerde bitecek. Karadeniz caddesinden yolcular binebilecek. 
Güvercintepe Mahallesine Yeni Bağlantı Yolları Geliyor!
Güvercintepe Viyadüğün altında hasanoğlu deresi 24. sokaktan sonra kesiliyor orada yol yok. İnşallah havalar güzelleştiğinde oranın yolu direk cemevinin altından yeni şehir hastanesine bağlanacak. 36. sokak inşallah yakında başlayacak. Bizzat ilgileniyorum direk hasanoğlu deresine bağlanacak. Kapalı olan bütün sokaklarımızın Belediyemizden açılmasını istiyoruz. İnşallah yakın bir tarihte bir çok çıkmaz sokağın sorunları çözülecek. Arabanın giremeyeceği yerlere ise merdiven yapacağız. Merdiven yaya yolu olarak kullanılabilecek. Sokak olarak arabayla sıkıntı olmayacak. Mahallemde özellikle haftasonları ben sokak sokak gezerim.  Hangi kaldırım bozuk, hangi yolun asfaltı bozuksa ben bildiriyorum. Gerek alt yapı şefimiz Ahmet bey , diğer şefimiz İbrahim bey var kaldırımla ilgileniyor. Çevre düzenleme ne kadar göçük, çökük olan parke taşları olmayan yerleri biz bildiriyoruz. Sağolsunlar 2-3 gün içerisinde yapılıyor. Allah razı olsun biz onlardan memnunuz. 
Şuan belediyemizle ilgili muhtarlık olarak şikayet edecek hiç birşey bulamıyorum. Çok geride bırakılan bildirilmemiş bir mahallem var. Belki benden önceki muhtar bildirmiş olsaydı yine yapılırdı. Ama bildirilmediği için yapılmamış.  Hizmete hasret bir mahalleydi şimdi ise yavaş yavaş eksikler tamamlanıyor.
Güvercintepe'ye Kapalı Pazar Geliyor!
 Mahallemizde özellikle bu sene birinci sırada pazar yerinin temelinin attırılmasını bekliyoruz. Pazar yeri Sultan beyazıt camisinin olduğu bölgede yapılacaktır. En son başkanımızla görüştüğümüzde 2021 yılının başlarında başlanacağını konuştuk. Biz şuan onun temelinin atılmasını ve havalar düzeldikten sonra başlanmasını bekliyoruz. Ayrıca halkımız pazara giderken arabalarını park edebilmeleri için büyük bir otopark olacak. Başlanmazsa tekrar başkanımızı hal hatır sormak için ziyaret edip, vatandaşımız adına kapalı pazar yerinin acil başlanmasını talep edeceğim. Proje mükemmel semtimize renk katan harika bir pazar yeri olacak. 
Başakşehir'in en büyük mahallesi Kayaşehir, ikincisi de Güvercintepe olacak. Çünkü Güvercintepe gittikçe göç alıyor. Şehir Hastanesinin açılmasıyla birlikte artış meydana geliyor. Artışla birlikte mahallemizde kira fiyatlarıda arttı. Mahalleye talep arttığından yer bulunmuyor.  Dolayısıyla mahallemiz cazibe bölgesi haline geliyor.
Belediye başkanımız Yasin Kartoğlu'nun 2019 seçimlerinde Güvercintepe'ye verdiği yürüyüş yolu projesinin yakın bir tarihte başlamasını bekliyoruz.
Güvercintepe'ye Sağlıklı Günler...
Mahallemizde yeni taşınmaların artmasıyla birlikte sağlık ocaklarında, aile hekimlerinde halkımız yer bulamıyorlar. Her doktorumuzun başında şuan 5000'e yakın listeler var. Normalde 4000'den fazla olmaması lazım. Biz şuan bu konuyu İlçe Sağlık müdürümüz Deniz hanım ile görüşüyoruz. Deniz hanım İl Sağlık müdürümüz ile görüşmüş. Bugünlerde Allah nasip ederse belediyemiz bize bir yer açıklayacak. İnşallah yeni bir sağlık ocağı yapılacak. 
2 katlı bir hastane yapılması planlanıyor. Bu konuda fikirlerinizi alabilirmiyiz?
Belediye Başkanımızla en son toplantımızda; 
-Sayın başkanım hastaneye ne zaman başlıyoruz diye sorduğumda,
-İnşallah çok kısa zaman içerisinde başlanacağını dile getirdi.
Hastaneyide ortalama 4.aya kadar hatta 4.aya varmadan başlayacaktır diye düşünüyorum.
2 bin metre içinde iki katlı, mahallemize ve komşu mahallemiz Altınşehir'e yakışacak güzel bir hastane bekliyoruz. Hastanemiz birçok alanda hizmet verecek.
Henüz Projesi Başlamamış Yapılması Düşünülen Neler Var?
Özellikle yol işin başı... 
Sosyal alanımız, aile parklarımız ne yazık ki yok denebilecek durumda.  Mahallenin en büyük eksiklerinden biri aileyle gidilebilecek bir yer. Sular vadisi gibi millet bahçesi'nin yarısı kadar bile olsa mahalleme yetecek.  Mahallemizde bu projelere yer var.
Alanımız var boş yerimiz çok. Başkanımız bu konuyla ilgili çalışma yapıyor. İnşallah bize bu müjdeyi açıklayacak.Başkanımız 2 yer söyledi. Hangisini tercih edecek başkanımız bilmiyoruz ama inşallah o sürprizi bekliyoruz.
Bu projenin dışında olmasını istediğiniz proje varmı?
Var tabiki. Mesela şuan burdan İkitellideki bir bankaya gidebilmek için 2 vasıta veya 3 vasıta araba değiştiriyoruz. Neden mahallemde banka olmasın. Talep ediyorum ve etmeye devam edeceğim. Banka gelene kadar bu konuyla ilgileneceğim.
Hatta Kaymakamımız çok ilgi ve alakalı bir insandır. Çokta seviyoruz. Gece 1-2'de bile arasak telefonu açıyor. Onun ilgili olması bizide kendisi gibi yaptı.
Mahallemizle Aile Gibi Olmuşuz
 Bir örnek vereyim;
- Bir gece saat 04.19'da telefonum çaldı duymadım eşim kaldırdı. Önemli birşey vardır kalk diyerek, bende cevap verdim. Cevap verince telefonu kapattı. Utandı heralde cevap vermeye. Sonra mesaj attı. Muhtarım ben Ömer Kırbaç daha 12-13 yaşlarında genç bir çocuk. Dişim ağrıyor. Babam hasta ben hastaneye gidemiyorum. Ben kalktım genç  çocuğumuzla ilgilendim.  Yani gece 4'de yinede telefona cevap verdim. Sabah'a karşıda olsa kim ararsa arasın benim telefonum herkese açık.  Mahallemizle aile gibi olmuşuz. 
Mahallenin Fiber alt yapısı eksikti geçtiğimiz hafta sizin paylaşımınızda gördük. Emekleriniz sonunda Mahallemize İnternet alt yapısı kuruluyor. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?
Türk telekom müdürü Ali bey ile bir gün karşılaşsanız Güvercintepe muhtarı diye sorun adam hergün beni arıyor der :)
Ziyaretlerine gittim görüştüm fiber internet için yani bizim talebimiz yoğun olmasaydı biraz geçikecekti. Ama biz daha erkene getirdik. Şuan fiber alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. Bundan dolayı ara ara mahallede internet kopuklukları oluyor. Bu sorunlar kalkacak. Kısa bir zaman sonra fiber internet mahallemizde kullanılır durumda olacak. Mahallede internetsiz evimiz kalmayacak. 
Mahallemiz Türk Telekomu Unuttu Türk Telekom Muhtardır
Müdür beyden aldığımız sözümüz budur.Mahallemizde önceden türk telekomun hatasını aylarca bekliyorduk. Şuan internetimiz bozuluyor aileler komşular kimse türk telekomla irtibata geçmiyor direk muhtarı arıyorlar. Bir gün içerisinde internetleri düzeliyor. Mahallemiz Türk Telekomu unuttu Türk Telekom muhtardır. Sıkıntı anında benimle irtibata geçiyorlar ve çok kısa bir süre içerisinde çözümleniyor. Türk telekom müdürlerine hepsine ayrı ayrı burdan teşekkür ediyorum. 
Son olarak ne söylemek istersiniz.
GÜVERCİNTEPE'DE HERŞEY HIZLA İLERLİYOR VE İLERLEYECEK BUNA İNANIYORUZ! 
 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor