Başakşehir

anasayfa Başakşehir “İNSAN ÖNCE KENDİNİ TANIMALI”

“İNSAN ÖNCE KENDİNİ TANIMALI”

25 Ekim 2019, Cuma 17:14 / Son Güncelleme : 25 Ekim 2019, Cuma 17:14
“İNSAN ÖNCE KENDİNİ TANIMALI”
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başakşehir Belediyesi Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)’in düzenlediği seminerde konuşan Aile Danışmanı Seyran Akdaş, “En önemli ilişki, insanın kendisiyle olan ilişkisidir. Bu nedenle kendimizi iyi tanımamız gerekiyor.” dedi.

BAKMER tarafından Şahintepe Bilgi Evi’nde düzenlenen “İlişkilerde Öfke ve Stres Yönetimi” konulu seminere Başakşehirliler yoğun ilgi gösterdi. Söyleşisine “Dünyada var oluşumuzun bize yüklediği en büyük sorumluluk nedir?” sorusu ile başlayan Seyran Akdaş, konuklara hayata dair önemli tavsiyelerde bulundu. 

“En uzun ilişkimiz kendimizle”

Temel varoluş sebebimizin tekâmül etmek olduğuna dikkat çeken Akdaş, “İnsanlardan birçok konuda beklentiler olabilir ancak bir insanın ulaşabileceği en yüksek düzey, kendi inanç ve düşüncelerinin bilincine vararak, kendini tanımasıdır. Çünkü hayatta yürüteceğimiz en uzun ilişki kendimizle olandır. Ölüm gerçeği insanları ayırana dek birbirlerine bağlı kalırlar fakat insanın benliğiyle kurduğu ilişki kendi sonsuzluğuna kadar devam eder.” dedi.

“Öfke kontrolünü mutlaka sağlamalıyız”

Duygular hayatta kalmayı sağlayan mekanizmalar olarak tanımlayan Akdaş, sözlerine şöyle devam etti: “Bizler, her tehlikeyle karşılaştığımızda beynimiz bizlere kaç ya da savaş taktiğiyle uyarı verir. Bu uyarı bizim korunmamız için bir sistem olarak tasarlanmıştır. Yaradan, Hz. Adem (A.S)’ı yaratırken bütün bilgileri öğretmiş. Dolayısıyla o bilgiler bizlerde de var fakat kendimizi tanımaktan ve kendimizle yüzleşmekten korktuğumuz için bunun farkına varamıyoruz.” 

Olumlu ve olumsuz tüm duyguların varlığımızın sebebi olduğunu belirten Aile Danışmanı Seyran Akdaş, “Korku, neşe, kabul, önsezi, öfke, tiksinme, üzüntü, şaşırma gibi 8 temel duygumuz, bizi hayatta tutuyor. İzzeti nefsimizi, onurumuzu, çizgimizi korumamız için en önemli duygu öfkedir. Öfke kontrolünü mutlaka sağlamamız gerekir. Bu nedenle çevremizle kaliteli bir ilişki kurmak istiyorsak kendimizi değiştirmeliyiz ve hiçbir olayı kişiselleştirmemeliyiz.” diye konuştu. 

“Haddimizi bilmek en büyük erdemdir”

Hayatı okumak için mutlaka “neden” değil “nasıl” sorusunun sorulması gerektiğinin altını çizen Akdaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Kimsenin değişiminden sorumlu değiliz. Haddimizi bilmek en büyük erdemdir.” 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor