Başakşehir

anasayfa Başakşehir 12 BİN BAŞAKŞEHİRLİ GELECEĞE KOŞTU

12 BİN BAŞAKŞEHİRLİ GELECEĞE KOŞTU

15 Ekim 2019, Salı 15:33 / Son Güncelleme : 15 Ekim 2019, Salı 15:33
12 BİN BAŞAKŞEHİRLİ GELECEĞE KOŞTU
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başakşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Çocuk Maratonu, Başakşehirlileri koşu parkurunda buluşturdu. Avrupa Yakası’nın en büyük çocuk maratonunda bir araya gelen 3 bini çocuk, 9 bini ebeveyn 12 bin Başakşehirli, hem güneşli havanın tadını çıkardı hem de ailece spor yapmanın keyfini yaşadı.

Başakşehir Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki Atletizm Pisti’nde gerçekleştirilen maratonda aileleriyle birlikte ve bireysel olarak altı farklı kategoride koşan çocuklara, bitiş çizgisine ulaştıklarında birincilik madalyasının yanı sıra içerisinde yapboz, kırtasiye malzemesi, anahtarlık, patlamış mısır gibi ödüllerin bulunduğu çantalar hediye edildi.

Çocuklar doyasıya eğlendi

Sabah saatlerinden itibaren Atletizm Pisti’ne gelen vatandaşlar, kayıt standında kayıt yaptırıp numara ve forma aldıktan sonra kendi kategorilerindeki yarışmalara katılmaya başladı. Alanda kurulan şişme oyun parkurlarında doyasıya eğlenen çocuklar, Başakşehir Living Lab Teknoloji ve İnovasyon Merkezi standındaki uçak simülasyonunda uçuş deneyimi yaşadı. Alanda kurulan sahnede ayrıca jonglör gösterileri ile Başakşehir Belediyesi’nin ‘Sıfır Atık, Güzel Gelecek’ projesinin sevimli maskotları Başakgiller de sahne aldı. 

“Rabbim Mehmetçiğimizin kahramanlığına kahramanlık katsın”

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Dünya Çocuk Günü münasebetiyle düzenlenen Çocuk Maratonu’nda ilçe sakinlerine hitap etti. Konuşmasına sınır güvenliğini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekâtı’nda görevli askerleri selamlayarak başlayan Kartoğlu, şunları kaydetti: “Suriye’de terör örgütleriyle mücadele eden Mehmetçiğimize buradan selam gönderiyorum. Rabbim askerlerimizi her türlü kötülükten korusun ve onların kahramanlıklarına kahramanlık katsın.” 

“İstanbul’un en yeşil ilçesiyiz”

Bu yıl ikincisini düzenledikleri Çocuk Maratonu’na katılımın beklenenin üzerinde olduğunu dile getiren Başkan Kartoğlu, “Avrupa’nın en büyük çocuk maratonundayız. Katılımdaki yoğunluğu ve çocuklarımızın gözlerindeki mutluluğu gördükçe ben de çok mutlu oldum. İstanbul’un en yeşil ilçesiyiz. Millet Bahçesi, Sular Vadisi, Hayat Park ve Gölet gibi spor için çok elverişli dev parklara sahibiz. Sağlıklı nesiller yetiştirmek için hep birlikte spor yapalım. 3. Gençlik Oyunlarımız da başlıyor. Ortaokul ve liselerden 25 bin genç spor ve kültür sanatın çeşitli dallarıyla sosyalleşecek ve kötü alışkanlıklardan uzak duracaklar.” diye konuştu.

Başkan Kartoğlu, konuşmasının ardından eşi Kübra Kartoğlu ve çocukları Beren ve Yusuf ile birlikte yarışmalara katıldı.

“İlk kez bir çocuk maratonuna katıldım”

2. Çocuk Maratonu katılımcılarından 9 yaşındaki Efe Dönmez, ilk kez bir çocuk maratonuna katıldığını belirterek çok mutlu olduğunu söyledi. Koşuya ailesi ve kardeşleriyle birlikte geldiğini kaydeden Dönmez, çocuklar için böyle bir organizasyon gerçekleştiren Başakşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

“Bu tarz projeler artarak devam etmeli”

Maratona çocuklarıyla birlikte katılan Neslihan Akdüzen de, böylesi güzel etkinlikler düzenleyen Başakşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Belediyemizi seviyoruz ve etkinliklerini severek takip ediyoruz, bu tarz projelerin artarak devam etmesini istiyoruz” dedi.

“Engelim spor yapmama engel değil”

“Sporda Engel Yok” projesinin yürütücüsü paralimpik engelli sporcu Hayati Yiğitoğlu da, yarışmaya eşi ve çocuklarıyla katıldı. Maratona ilk kez katıldığını belirten Yiğitoğlu, organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ederek, “Engellerim benim spor yapmama hiç engel olmadı. Yüzme, koşu ve bisiklet sporlarıyla ilgileniyorum. Bu etkinlik de, sporun çocuklara sevdirilerek bir yaşam biçimi haline getirilmesi noktasında çok önemli bir proje.” değerlendirmesinde bulundu.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor