Başakşehir

anasayfa Başakşehir BAKMER'DEN KADINLARA ÖZEL MUTLULUK SÖYLEŞİLERİ

BAKMER'DEN KADINLARA ÖZEL MUTLULUK SÖYLEŞİLERİ

15 Ekim 2019, Salı 15:23 / Son Güncelleme : 15 Ekim 2019, Salı 15:23
BAKMER'DEN KADINLARA ÖZEL MUTLULUK SÖYLEŞİLERİ
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başakşehirli kadınlara kadın psikolojisini ve mutlu olmanın yollarını anlatan Psikolog Rukiye Karaköse, mutlu toplumun kadının mutlu olmasıyla mümkün olacağını söyledi.

Başakşehir Kadın ve Aktivite Merkezi (BAKMER) tarafından düzenlenen Kadın Psikolojisi ve Mutluluk Söyleşileri, Psikolog Rukiye Karaköse’nin Altınşehir Bilgievi’nde gerçekleştirdiği  “Kadın nasıl mutlu olur?” konulu söyleşisi ile başladı.

“Kadınlar daha duygusal” 

Dünyanın her yerinde psikolojik destek alanların yüzde 80’ini kadınların oluşturduğuna dikkat çeken Psikolog Karaköse, kadınların daha duygusal olduğunu için sorunlardan daha çok etkilendiklerini söyledi. Bunun sebebinin empati olduğunu belirten Karaköse, “Empati ile ilgili kadının beyin yapısında bulunan bölge, erkeğe göre altı kat daha büyük. Bundan dolayı da kadınlar, olayları daha fazla hissediyor” dedi.

“Kadın mutsuz olursa toplum huzursuz olur” 

Kadının toplumda eş, anne, ev hanımı, çalışan kadın, evlat gibi birçok rolünün olduğunu ifade eden Psikolog Rukiye Karaköse, “Hepsinin de kusursuz bir şekilde yerine getirilmesi isteniyor.  Kadının bu kadar fazla rolü olunca ve kadın mutsuz olunca da hepsi sırasıyla etkileniyor. Kadın sağlıksız ve mutsuz ise birinci sırada çocuklar etkileniyor. Sağlıksız kadının anneliği de sağlıksızdır. Kadın mutlu değil ise sağlıklı çocuk yetiştirmesi zor olur. Bu nedenle kadına çocuğundan önce kendine ilgi göstermesini tavsiye diyoruz.” diye konuştu.

“Paylaşan ve empati yapabilen mutlu olur” 

Paylaşmanın, fedakarlığın ve kendinden çok karşısındakini düşünmenin insanı mutlu ettiğini savunan Psikolog Rukiye Karaköse, sözlerini söyle tamamladı: “Karşınızdaki de bu dilden anlıyorsa o zaman harika. Ama karşınızdaki, acaba bu insan ne hissediyor, aç mı, tok mu, ihtiyacı var mı, kendisi ile hiç hemhal oluyor mu? diye düşünmüyorsa insan mutlu değil mutsuz hisseder.”

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor