Başakşehir

anasayfa Başakşehir BAŞAKŞEHİR'DE GEZİLECEK YERLER!

BAŞAKŞEHİR'DE GEZİLECEK YERLER!

17 Nisan 2019, Çarşamba 15:28 / Son Güncelleme : 17 Nisan 2019, Çarşamba 15:28
BAŞAKŞEHİR'DE GEZİLECEK YERLER!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

İstanbul’un en yeni ilçelerinden biri olan Başakşehir,İki tarafında göller, bir tarafında Küçükçekmece, konumu her açıdan mükemmel bir ilçedir.

Başakşehir konum olarak muhteşem bir yere sahiptir. Başakşehir’de bulunan Atatürk Olimpiyat stadyumu ve Fatih Terim Stadyumundan dolayı oldukça gelişmiştir. Başakşehir’de bulunan Bahçeşehir önemli bir yere sahiptir. Başakşehir’de gezilecek yerler şunlardır:

Bahçeşehir Göleti: 

İstanbul’un en büyük yapay göleti olan Bahçeşehir Göleti muhteşem manzarası ile eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Bu ihtişamlı güzelliği değerlendirmek için çevresinde reenkarnasyon alanı yapılmıştır.

Şamlar Tabiat Parkı:

Başakşehir’de bulunan Şamlar Tabiat parkına toplu ulaşım araçları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Fıstık çamlarından oluşan Şamlar Ormanının içinde bulunan mesire yeridir. Bu tabiat parkında piknik alanı, çocuk oyun alanı ve yürüyüş yolları bulunmaktadır. İstanbul’un kalabalığından kurtaracak temiz havaya sahip bu yeşil alanda aileniz ile keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Azatlı Baruthanesi: 

Osmanlı devleti zamanında barut üretiminde önemli bir yere sahip olan Başakşehir’de bulunmaktadır. 1795 yıllarında Nazırı Mehmet Şerif Efendinin önerisi ile yapılan Azatlı Baruthanesine Şamlar Köyünden yapılan bir derbent ile su ulaştırılmıştır. 1877 yılına kadar faaliyet gösteren baruthane günümüzde kısmen yıkık olsa da yeşillikler arasında tarihe şahit olan bu yapı görülmeye değer eserlerdendir.

Yarımburgaz Mağarası:

Başakşehir ilçesi sınırlarında kalan dünyadaki en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliğine sahip. 2001 yılında yapılan çalışmalar ile öncelikli arkeolojik ve doğal sit bölgesi statüsüne sokulmuş olan mağara, Küçükçekmece Gölü’ne yürüme mesafesinde ve İstanbul şehir merkezine ise 22 kilometre kadar mesafede bulunuyor.
Yapılan çalışmalarda elde edilen kalıntı ve belge mahiyeti taşıyan bulgulardan anlaşıldığı üzere mağaranın, Alt veya Orta Buzul Çağı veya Eski Taş Çağı dönemlerinde kullanılmış olan bir mekan olduğu tespit edilmiş durumda. Yani en kötü ihtimalle yaklaşık 2 milyon yıl önce başlayıp 12 bin yıl önce sona ermiş olan bir dönemden bahsediyoruz.

Sular Vadisi:

İstanbul’un Başakşehir ilçesinde bulunan ve muhteşem mimarisiyle muhteşem bir görsel şölen sunan Sular Vadisi ailecek gidilebilecek ve güzel bir vakit geçirilebilecek yaklaşık 46 bin m2’lik yeşil alana sahip, yürüyüş parkurları ile zengilenştirilmiş bir sosyal aktivite alanıdır.Ziyaretçileri için bir çok ayrıntının düşünüldüğü Sular Vadisi’nde 5 camii, uzunca bir dere, büyüklü küçüklü süs havuzlar, amfi tiyatro, cafeler, restoranlar, market bulmak mümkün. Ayrıca parka gezmeye gelen kişiler için 160 araçlık kapalı, 85 araçlık açık otopark bulunuyor.

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor