Başakşehir

anasayfa Başakşehir SOSYAL KÜLTÜREL VE SPORTİF FALİYETLERİN ÇOCUK GELİŞİMİNE ETKİSİ

SOSYAL KÜLTÜREL VE SPORTİF FALİYETLERİN ÇOCUK GELİŞİMİNE ETKİSİ

17 Aralık 2018, Pazartesi 16:17 / Son Güncelleme : 17 Aralık 2018, Pazartesi 16:17
SOSYAL KÜLTÜREL VE SPORTİF FALİYETLERİN ÇOCUK GELİŞİMİNE ETKİSİ
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Bu haftaki yazımızda çocuklarımızın okul sonrası zamanlarını ele alalım istedik. Eğitim sadece okulda değil, hayatın her aşamasında devam etmektedir. Çocuklarımızın okul sonrası zamanlarını daha mutlu ve verimli geçirebilmeleri adına neler yapıla bilir? Birlikte bir göz atalım istedim

Saygıdeğer Başakşehirliler;

İlçemizdeki okulların bir kısmı ikili eğitim (sabahçı, öğlenci) bir kısmı da tam gün olarak eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Mevcut eğitim sistemimizde okul saatleri içerisinde bana göre daha bu yaşlarda çocuklar çocuk olmalarının gereği oyun çağında olmalarına rağmen, biz eğitimciler bu yaş grubunun ihtiyaçlarını dikkate almadan kendi uygun gördüğümüz yüklemeleri yapıyoruz. Çoğu zaman spor, sanat ve kültürel faaliyetleri angarya görüp, bunların yerine çocuklarımızı iyi bir geleceğe taşıyacağını düşündüğümüz akademik tabanlı derslere odaklanıyoruz. Oysaki bu tür programlar çocuğun sosyalleşmesi, ilgi yeteneklerinin açığa çıkması, ve kişilik gelişimi açısından son derece önemli faaliyetlerdir. Başakşehir belediyesinin bu alana yönelik uygulamalarına bakıldığında çocuklara hizmet etme amacının güdüldüğü görülmektedir.  Sağlıklı nesiller yetiştirebilmemiz için çocuklarımıza spor yapma becerisini, estetik düşünce kazandıra bilmemiz için sanatsal becerilerin kazandırılması çocuğun kişilik gelişimi açısından önem arz etmektedir.  Ancak sanat, spor ve kültürel faaliyetlerde mevcut sistemle okul içinde mesafe kat edebilmemiz bana göre pek mümkün gözükmemektedir. Çünkü bu alanlar ilgi ve yetenekle alakalıdır.
 
Örneğin bir sınıftaki tüm çocuklar flüt çalmak, resim yapmak, cimnastik dersini sevmek, ya da drama becerisi olmak zorunda değildir. Ayrıca özellikle okul öncesi ve İlkokul seviyesinde tüm derslere sınıf öğretmeni girmek zorunda olduğundan bir kişinin bu kadar alanda mahir olması beklenemez. Bu tür alanlarda başarılı olabilmek için bireysel farklılıkları dikkate almak zorundayız. Bu da ancak bu imkanlarla okul dışı zamanlarda mümkün gözükmektedir. Bu meyanda uygulama esnasında dikkat edilecek en önemli husus toptancı yaklaşım yerine çocukların ilgi ve yeteneklerine göre grupların oluşturulmasıdır. Yani öncelikle çocukların ilgi ve yetenek alanları tespit edilmeli, gruplar buna göre oluşturulmalı, çocuğun severek katılım sağlayacağı alanlar tercih edilmelidir.  Aksi taktirde bu dersler çocuklar için adeta bir işkenceye dönüşe bilmektedir. Bu çıkmazdan geleceğimiz olan çocukları ve okul yönetimlerini kurtarmak için köklü çözümler bulabilmek adına Milli Eğitim Bakanımızın sıkça Vurgu yaptığı "Türkiye İçin Yeni Bir Hikaye Yazmak" için tam zamanı söylemi gereğince gerekli adımların atılacağına olan inancım tamdır. Sayın Milli Eğitim Bakanımız Ziya Hocamıza saygılarımı sunuyorum. 
 
 Okul sonrası eğitim’ okul öncesi döneme denk gelen erken çocukluk döneminden lise dönemine kadar, çocuklarda öğrenmeye karşı ilgi uyandırmak ve okulda geçirdikleri sıradan bir günün dışındaki zamanlarda hem gelişimlerini hem de öğrenmelerini güvenli bir ortamda sağlamayı amaçlayan, aktivitelerden oluşan uygulamalar olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla,  ‘Okul dışı zaman’ ve ‘genişletilmiş öğrenme fırsatları’ terimleri bazen ‘okul sonrası’ teriminin yerine de kullanılır (Little, Wimer ve Weiss, 2007) . Terimin içinde sunulan etkinlik çeşidinin sayıca çokluğuyla da bağlantılı olarak, okul sonrası eğitim programlarının amaçları da oldukça kapsamlıdır.  Bu etkinlikler arasında çocuğun akademik yönden desteklenmesi, sorun yaşadıkları akademik konularda çocuklara yardımcı olma, ödevlerin yapılmasında destek sağlama, çocuğun ilgi ve yetenek alanına göre müzik, tiyatro, drama gibi sanat aktiviteleri, teknoloji, bilim, okuma, iyi insan yetiştirme ve sağlıklı sosyal-duygusal gelişimi destekleme ve yaygınlaştırmaya yönelik etkinlikler yer almaktadır. Bu meyanda çocuklarımız gerek hafta içi, gerekse hafta sonu okul sonrasında vakitlerini farklı şekillerde geçirmektedir. Çevremizde okul sonrası zamanların daha verimli geçirilmesi için şehir hayatının bize sunduğu farklı alternatifler mevcuttur. 
 
Yukarıdaki açıklamalar kapsamında bu konu ele alındığında, okul sonrası zaman diliminin değerlendirilmesi noktasında,  okul öncesi, İlkokul ve orta öğretim düzeyindeki çocukların sosyal ilişkilerini ve rollerini önemli düzeyde etkilediği düşünülen okul sonrası programların, sportif ve sanatsal becerilerin (müzik, resim, spor, halk oyunları) çocukların kişilik gelişimine önemli katkı sunacağı kanaatindeyim.    Başakşehir Belediyesi tarafından sizlerin hizmetine sunulan spor parkları, bilgi evleri ilkokul dönemindeki küçük çocukların, ortaöğretim seviyesindeki gençlerin bu alanlarda gelişmeleri için bizlere çok önemli alternatifler sunmaktadır. Son yıllarda ilçemizde bu tür yaşam alanları hızla çoğalmaktadır. Bu durum aynı zamanda bu alanlara ilgi ve alakanın da en önemli göstergesidir. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açılışı yapılan Millet Bahçesinde de benzer mekanlara rastlamak mümkündür. Burada okul dışı zamanlarda çocuklarımızla birlikte kaliteli zaman geçirebileceğimiz, kitap okuma alanları, spor alanları siz değerli Başakşehirlilerin hizmetine sunulmuş durumdadır. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. 
 
Okulumuzda da çocukların oynayarak, eğlenerek öğrenebilecekleri atölyeler hazırlanması bu alanda çocukların gelişimine önemli katkılar sağlayacaktır.  Unutmamak gerekir ki, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler öğrencinin akademik başarısı yönünden de engel değil, aksine pozitif yönden katkı sağlayacaktır. Kendisiyle barışık, sosyal yönden gelişmiş, etik, estetik ve ahlaki değerlere sahip  bir geleceğe kavuşmak ümidiyle kalınız sağlıcakla.
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor