Başakşehir

anasayfa Başakşehir ENGELSİZ TİYATRO GRUBU DAKİKALARCA AYAKTA ALKIŞLANDI !

ENGELSİZ TİYATRO GRUBU DAKİKALARCA AYAKTA ALKIŞLANDI !

10 Aralık 2018, Pazartesi 11:36 / Son Güncelleme : 10 Aralık 2018, Pazartesi 11:36
ENGELSİZ TİYATRO GRUBU DAKİKALARCA AYAKTA ALKIŞLANDI !
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başakşehir Belediyesi Engelsiz Sanat Akademisi’nin çoğunluğu bedensel engellilerden oluşan ‘Engelsiz Tiyatro Grubu’ Turgut Özakman’ın kaleme aldığı "Töre" oyununu sahneledi.

Oyun öncesi konuşan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Türkiye’nin en kapsamlı rehabilitasyon merkezinin kısa bir süre içerisinde tamamlanacağını belirterek, “Merkezimizde rehabilitasyon hizmetlerinin yanı sıra engelli vatandaşlarımızın sosyalleşebilecekleri bir de kafemiz olacak” dedi.

Başakşehir’de bir yıl önce kurulan Engelsiz Tiyatro Grubu, çoğu bedensel engelli 13 kişiden oluşuyor. Dört aylık hazırlık sürecinin ardından ilk kez sahneye çıkan tiyatro ekibi, "Töre" adlı oyunu seyirci ile buluşturdu.

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyuna Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, eşi Kübra Kartoğlu, Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mahmut Yavuz, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Şaduman Kutay, AK Parti Başakşehir İlçe Kadın Kolları Başkanı Nurdan Ertuğrul, engelli bireyler ve çok sayıda seyirci katıldı.

Kocalarını toprağa gömmüş, sonrasında da aşkı, hayatı, sevdayı unutmuş, ellerinde silah dolaşan erkekleşmiş kadınların yaşamlarından kesitlerin anlatıldığı oyun, seyirciler tarafından ayakta alkışlandı. 

Rehabilitasyon Merkezi ve Engelsiz Cafe müjdesi 

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, oyun öncesi yaptığı selamlama konuşmasında, Engelsiz Tiyatro Grubu’nun sahneledikleri oyunun kendisi için çok önemli olduğunu dile getirerek; “Biz yola, “Mutluluğun Şehri Başakşehir” sloganıyla  çıktık ve şimdi onun meyvelerini topluyoruz. Engelli vatandaşlarımız için yaptırdığımız rehabilitasyon merkezimizin inşaatı tüm hızıyla sürüyor. İnşallah 5-6 ay gibi kısa bir süre içerisinde hizmete açmış olacağız. Merkezimizde rehabilitasyon hizmetlerinin yanı sıra engelli vatandaşlarımızın sosyalleşebilecekleri bir de kafemiz olacak ve orayı engelli kardeşlerimiz yönetecekler” diye konuştu. 

"Engelliler imkân verildiğinde neler yapabileceklerini gösteriyor" 

Tiyatronun genel sanat yönetmeni bedensel engelli Metin Mete ise, oyunun sonunda yaptığı açıklamada, “Hedefimiz engellilerin her sahada olduğu gibi kültür ve sanat alanında da var olduğunu göstermek. Engelliler, kendilerine imkân verildiğinde neler yapabileceklerini gösteriyor." dedi. 

Dakikalarca ayakta alkışlanan tiyatro gösterisi, oyunculara çiçek takdiminin ve hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sona erdi.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor