Başakşehir

anasayfa Başakşehir BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİN'DEN "ENGELSİZ SANAT ATÖLYESİ"

BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİN'DEN "ENGELSİZ SANAT ATÖLYESİ"

22 Kasım 2018, Perşembe 9:31 / Son Güncelleme : 22 Kasım 2018, Perşembe 9:31
BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİN'DEN
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Sosyal belediyecilik anlayışıyla insan odaklı, nitelikli ve sürdürülebilir pek çok projeye imza atan Başakşehir Belediyesi, bir yıl önce başlattığı Engelsiz Sanat Atölyesi ile engellilerin ve ailelerinin hayatlarına dokundu. Müziğe gönül veren 13 engelli birey, müzikle hayata tutundu.

 

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun talimatıyla hayata geçirilen Engelsiz Sanat Atölyesi’nin çalışmalarını Başakşehir Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Şaduman Kutay’la konuştuk.

 

ENGELLİ BİREYLERDEN OLUŞAN MÜZİK GRUBU FİKRİ, BAŞKAN KARTOĞLU’NUN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ “ENGELSİZ EV ZİYARETLERİ”NDE ORTAYA ÇIKTI

Projenin temeli ev ziyaretlerinde atıldı
Engelli bireylerden oluşan bir ritim müzik grubu oluşturma fikrinin Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun her Cuma gerçekleştirdiği “engelsiz ev ziyaretleri” sırasında ortaya çıktığını belirten Kutay, “2017 yılında başlattığımız ‘engelsiz ev ziyaretleri’ projesi, Belediye Başkanımız Yasin Kartoğlu’nun da katılmasıyla engelli vatandaşlarımız için daha da anlamlı bir hal aldı. Aileler, özellikle ağır zihinsel engelli ve çift engeli olan kardeşlerimizin vakit geçirebilecekleri, sosyal hayata dâhil olabilecekleri, kültürel ve sanatsal bir takım etkinlikler talep ediyordu. Bu haklı talep neticesinde harekete geçerek 2017 yılının sonunda ilçemizdeki ağır zihinsel engelli ve çift engeli olan vatandaşlarımıza yönelik bir ‘Ritim ve Müzik Grubu’ oluşturduk” diye konuştu.

13 engelli müzikle hayata tutundu 

Müziğe ilgi duyan 13 kişi ile yola çıkıldığını aktaran Kutay, şunları kaydetti: “Başlangıçta ilçemizdeki 15-35 yaş aralığındaki tüm zihinsel engelli kardeşlerimizin aileleriyle birebir görüşerek isteyen ailelerimiz seçmeler için davet ettik. Alanında uzman eğitmenlerimiz tarafından yapılan seçmelerle engelli kardeşlerimiz gruba dâhil edildi. Bu grupta kimi zihinsel engelli, kimi otizmli, kimi down sendromlu, kimi ise hem zihinsel hem de ortopedik engelli toplam 13 kardeşimiz yer alıyor ve bu kardeşlerimizin her biri yeteneklerine ve becerilerine göre grup içinde farklı bir görev alıyor”

Repertuarlarını 6 şarkıya çıkardılar  

İlk başlarda yetileri son derece yavaş olan, iletişim kurmakta güçlük çeken grup üyeleri, sanatın iyileştirici gücü sayesinde kısa zamanda çok büyük yol kat etti. Kaslarının gelişiminden algılamalarına, iletişim yeteneğinden konuşmaya kadar gözle görülür bir iyileşme sergileyen engelliler, öğretmenleri eşliğinde özel günlerde sahne almaya başladı. 13 Müzik sevdalısı, başlangıçta 2 şarkı ile sınırlı olan repertuarlarını bugün 6 şarkıya çıkartarak fırsat verildiğinde ve bilinçli bir eğitimle neler başarabileceklerini herkese ispatladı.

PROJEDEN AİLELER DE ÇOK MEMNUN

“Çocuğum bu koroya başladığından beri çok mutlu” 

Koro üyesi Melise Bozoğlu’nun annesi Marziye Bozoğlu, “Çok memnunuz. Benim çocuğum bu koroya başladığından beri çok mutlu. Öğrendiği şarkıyı binlerce kez söylese de bıkmıyor. Başakşehir Belediyesi’ne ve Başkanımız Yasin Kartoğlu’na bu hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun” diye konuştu. 

“İşitme engelli oğlum artık şarkı söylüyor” 

Koronun en küçük üyesi Murat Teymur’un annesi Zehra Teymur da, işitme engeli oğlunun artık şarkılar söylediğini dile getirerek; şunları kaydetti: “Bu kursa başladığımızdan beri Murat’ta çok büyük gelişmeler oldu. İşitme engelli olduğundan dolayı konuşma problemleri vardı. Şarkı söyleyemiyordu zaten. Murat, şarkı söylemeye çalıştıkça konuşması da ilerledi. İşitme engelli oğlum bu koro sayesinde artık şarkılar söylüyor. Emeği geçenlere ne kadar teşekkür etsem azdır.” 

“Koro iki çocuğumun da hayatını değiştirdi” 

Koro üyelerinden Derya ve Meryem Yıldırım’ın annesi Hidayet Yıldırım, engelli kızlarının atölyede özgüven kazandığına dikkat çekerek, “Çocuklarımız buraya gelince çok seviniyorlar. Koro iki çocuğumun da hayatını değiştirdi. Çocuklarım içine kapanıktı ama artık çok daha özgüvenli ve dışadönük” dedi.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor