Başakşehir

anasayfa Başakşehir VELİ AKADEMİSİ

VELİ AKADEMİSİ

16 Kasım 2018, Cuma 12:35 / Son Güncelleme : 16 Kasım 2018, Cuma 12:35
VELİ AKADEMİSİ
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Saygıdeğer Başakşehirliler; Bu haftaki yazımda sizlere İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan veli akademisi projesinden bahsetmek istiyorum.

Bu haftaki yazımda sizlere İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan veli akademisi projesinden bahsetmek istiyorum. Konu ilk duyduğumda bir eğitimci olarak beni oldukça heyecanlandırdı. 25 Ekimde duyuruya çıkan projeyi sizler için takip etmeye karar verdim. Proje ile ilgili yaklaşık 35.000 kişi anket doldurmuş, 7500 kişi de eğitimlere aktif katılım için müracaat emiştir. Bu konuyu siz kıymetli okuyucularımla da paylaşmak istedim. İstanbul Veli Akademileri; İstanbul’daki resmî okullarda (okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim, özel eğitim) öğrenim gören öğrencilerin velilerine yönelik okul-veli arasında iletişimi ve iş birliğini güçlendirmek suretiyle velileri bilinçlendirerek geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sorumluluklarının bilincinde bireyler olarak yetişmelerine katkı sunmak amacıyla hazırlanan okul merkezli veli eğitim projesidir.
Projeyle Okul, Aile ve Çocuk arasında daha nitelikli bir iletişim kurmak amaçlanmış olup, velilerin bu alandaki eksiklikleri alanında uzman kişiler tarafından verilecek toplam 6 saatlik bir eğitim programı ile tamamlanmaya çalışılmaktadır. Programı tamamlayan velilerimize sene sonu karne töreninde Veli Akademisi sertifikası verilmektedir. Takip ettiğim kadarıyla Veli akademileri, Bağcılar Belediyesi Halk Sarayında yapılan program ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa USLU'nun verdiği "Sorumluluk Bilinci ve Örnek Anne Baba" konulu ilk ders ile başladı.
İlçemizde de okullar tarafından yapılan duyurularla sanırım sizler de konudan haberdar olmuşsunuzdur. Yaptığım araştırmalara göre İstanbul çapında projeye kayda değer bir ilgi olduğu görülüyor. Başakşehir velileri olarak bizlerin de projeye dahil olmak için gerekli müracaatları yapmamız gerektiğinin önemini vurgulamak istiyorum. Peki ne yapmamız gerekiyor? Öncelikle http://veliakademisi.istmem.com adresindeki anketi doldurmakla işe başlıyoruz. Bu adrese girdiğimizde 16 soruluk bir anketle karşılaşıyorsunuz. Bu anketi doldurduktan sonra 16. soruda şöyle bir soru ile karşılaşıyorsunuz.
" Okulda düzenlenecek olan veli eğitimleri ile ilgili çalışmalara katılmak ister misiniz?"
Evet dediğinizde 22 adet eğitim konusunun olduğu 6 adet kutucuk çıkmaktadır. Bu kutucuklara öncelik sıranıza göre katılmak istediğiniz eğitim konularını seçiyorsunuz. Böylece İl Milli Eğitim Müdürlüğü İstanbul genelinde en çok ihtiyaç duyulan eğitim konularını belirliyor. Veliler okul içerisinde dahil olmak istedikleri eğitim konusuyla ilgili okula şahsen müracaat ederek, ya da telefonla aramak suretiyle kayıtlarını yaptırıyorlar. Gerekli planlama okul tarafından yapıldıktan sonra eğitim süreci başlıyor. Toplam 6 eğitime katılan tüm velilere yıl sonu karne töreninde sertifikaları takdim ediliyor. Böylece velilerin eğitim sürecine daha bilinçli bir şekilde katılımları sağlanmış oluyor.
Bilgi ve iletişim çağında yaşanan gelişmelerden dolayı kuşaklar arası fark her geçen gün biraz daha açılmaktadır. Yaşanan gelişmeler çocuğun dünyasını daha karmaşık hale getirmekte, problemlerin çözümü noktasında bizleri daha donanımlı olmaya zorlamaktadır. Çünkü çocuğum dünyasını etkileyen eski paydaşların yerini, yeni dünya düzeninde bilgi ve teknoloji daha yoğun bir şekilde işgal etmeye başlamış, tüm bu gelişmeler biz yetişkinleri çocukların dünyasını anlayamaz hale getirmiştir. Projenin eğitim konu başlıkları incelediğinde günlük hayatta hepimizin sıklıkla karşılaştığı problemleri görmekteyiz. Kimi zaman bu problemleri çözme noktasında çaresiz kalıyoruz. Problemlerimizi görmezden gelerek yaşamak yerine, egolarımızdan sıyrılıp kendimizi geliştirmek suretiyle ne yaptığını bilen ebeveynler olarak problemlerimizi çözerek yolumuza devam etmek daha yerinde bir davranış olacaktır. Bu meyanda okullarda ayağımıza kadar gelen bu fırsatla hem kendi gelişimize katkı sağlayacak, hem de tecrübelerimizi paylaşmak yoluyla diğer katılımcılara ışık olacağız. Gerek okulların, gerekse belediyemizin buna benzer kültürel faaliyetlerinin sıklıkla olabilmesi için siz değerli katılımcıların talepkar olması gerekiyor.
Saygıdeğer Başakşehirliler, Yaşadığımız şehir bizlere ülkemizin diğer bölgelerine göre daha büyük fırsatlar ve olumsuzluklar sunmaktadır. İçinde yaşadığımız bilgi ve iletişim çağı, çocuklarımızı yaşanabilecek olumsuzluklardan muhafaza edebilmek adına ebeveynler olarak bizleri profesyonellerden destek almaya mecbur bırakmaktadır. Bu proje ile seminere katılanlar hem yatay, hem de dikey biçimde bilgi alışverişinde bulunma fırsatı buluyorlar. Alanında uzman kişiler tarafından yapılacak bu eğitimlere duyarsız kalmamalı, sadece öğrenmek için değil, aynı zamanda bilgi paylaşımları ile konu hakkında donanımlı velilerin de alana katkı sunacağını düşünmekteyim. Toplumumuzun genel bir hastalığı olan sürekli ötekini eleştirme noktasından, alana dahil olarak birlikte yanlış giden bir şeyleri düzeltmek, çocukların gelişimine bir nebze olsun katkı sunmak için bu proje bir fırsat olarak görülmelidir. Umulur ki bizim yazımızda siz değerli okuyucularımızda projeye katılım noktasında olumlu bir etki sağlar. Unutmayalım ki bilgi paylaştıkça büyür. Kalınız sağlıcakla.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor