Başakşehir

anasayfa Başakşehir KANAL İSTANBUL

KANAL İSTANBUL

27 Ekim 2018, Cumartesi 11:22 / Son Güncelleme : 27 Ekim 2018, Cumartesi 11:22
KANAL İSTANBUL
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Kıymetli okuyucularım son zamanlarda belki de İstanbul denildiğinde aklımıza gelen ilk şey,Kanal İstanbul projesi.Haliyle merak edilen bu projenin detaylarını bilmemizde fayda var diye düşünüyorum.

 Kanal İstanbul projesi uzun yıllardır konuşulmakta ve üzerine de pek çok yorum yapılmakta. İstanbul'a "Çılgın Proje" olarak 2011 yılında Haliç Kongre Merkezi'nde dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtılan Kanal İstanbul; Avcılar, Küçükçekmece, Sazlıdere ve Durusu koridorunu kapsamakta. 

                             KANAL İSTANBUL GÜZERGAHI

Projenin güzergahı; tam olarak 45.2 km uzunluğu ile son plana göre Avcılar, Küçükçekmece, Sazlıdere ve Durusu arasını kapsamakta, Küçükçekmece gölünden başlamaktadır.

Kanal İstanbul  güzergahı Marmara Denizi'ni Küçükçekmece Gölü'nden ayıran kıstaktan başlamakta. Sazlıdere ve Altınşehir mahallelerinden devam eden proje Sazlıdere Baraj Havzası boyunca ilerleyecek. Terkos ve Durusu mahallelerinin kenarında da Karadeniz'e ulaşacak. Alan büyüklüğü olarak Arnavutköy 28.4 km, Küçükçekmece 7, Başakşehir 7.2, Avcılar 3.1 km. ilçe sınırları içerisinde olacak.

                                            PROJE DETAYLARI 

Kanal İstanbul, şehrin Avrupa Yakası'nda bulunmakta.Karadeniz ile Akdeniz arasında bir geçit olan İstanbul boğazı'ndaki gemi trafiğini rahatlatmak adına Karadeniz ile Marmara Denizi arasında su yolu olma görevini alacak. Kanalın Marmara Denizi ile birleştiği noktada 2023 yılına kadar kurulması öngörülen iki yeni kentten biri kurulacak. 

Kanalın uzunluğu 45 km; genişliği yüzeyde 145-150 m, tabanda ise yaklaşık 125 m olacak. Suyun derinliği 25 m olması bekleniyor. Bu kanalla birlikte İstanbul Boğazı tanker trafiğine tümüyle kapanarak, İstanbul'da iki yeni yarımada, yeni bir de ada oluşacağı öngörülüyor. Projenin demiryolları ve 3.havalimanı ile de bağlantısı sağlanması yüksek bir ihtimal.

                              İNŞAAT SEKTÖRÜ ÇÖKTÜ MÜ?

Yıllardır bu soru ile karşı karşıya kalıyoruz.Peki gerçekten sektör çöktü mü?

İnşaat sektörü ülkenin lokomotifi.Bazıları ısrarla ülkeyi betonlaştırdınız,ülkeyi uçuruma götürdünüz deseler de 2000'li yıllardan bu zamana kadar sektör çok ciddi bir ivme yakaladı.

Gelişmekte olan ülkelerde inşaat sektörü hareketli olur.Türkiye gelişmekte olan bir ülke.Israrla ülkeyi betonlaştırdınız diyenlerin çoğunun samimi olduklarını düşünmüyorum.

Son zamanlarda ülkeye dışarıdan uygulanan ambargolar yüzünden  tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektörü de ciddi anlamda olumsuz yönde etkilenmiştir.Fakat daha önceki yazımda da belirttiğim gibi bu krizi fırsat bilenler ne yazık ki ülke ekonomisini ciddi anlamda baltalamaktadırlar.Fırsatçıların tespit edilip gereğinin devlet eliyle yapılması gerektiği kanaatini taşımaktayım.

                                                    SİZLERDEN GELENLER   

Her yazımın son parağrafını siz değerli okuyucularıma ayırıyorum.Sizlerden gelen olumlu yada olumsuz tepkileri yazımda yer vereceğimi daha önceki yazıda belirtmiştim.

Ayşegül Korkmaz:'Yazılarınızı takip ediyorum.İmar barışının bu ülkeye katkısı yok bence.

Ahmet Şişman:Şahin Tepesi imar'ı artık açılacak mı? Bu konuda belediyenin izleyeceği yol nedir?Lütfen yazınızda belirtin.

Mehmet Alptekin:Altınşehir  mahallesinde okul sorunumuz çözülecek mi?Çocuklarımız çok sıkıntı yaşıyorlar.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor