Başakşehir

anasayfa Başakşehir Maalesef her şey menfaat olmuş

Maalesef her şey menfaat olmuş

20 Ekim 2018, Cumartesi 14:59 / Son Güncelleme : 20 Ekim 2018, Cumartesi 14:59
Maalesef her şey menfaat olmuş
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Ne güzel ifade etmiş M,Akif Ersoy; "Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri gelir her şeyden önce, vaad etmeseydi Allah cenneti, O’na bile etmezlerdi secde”.

 Eskiden insan ilişkileri, sevgiler dostluklar, kardeşlikler bugünkünden çok farklıydı. Eskiden, mahallerde herkes birbirini tanır, sokaklarda ise herkes birbiriyle bir arada olur, birbirini sever, sayar ve korurdu. Birinin bir ihtiyacı olduğunda komşusu, dostu hemen ortaya atılır sorunlar çözülürdü. 
Herkes birbirine daha saygılı, daha anlayışlı ve daha sevgi doluydu. Arada tatlı sohbetler, muhabbetler olur, bir araya gelinip gülüp eğlenilirdi. Aile bağları da çok kuvvetliydi. Anne-Baba ve kardeşler arasında güzel bir saygı, sevgi, muhabbet, yardımlaşma vardı. Genel olarak güzel bir ahlak, saygı ve sevgi ortamı hakimdi insanlarda.
Ama geldiğimiz şu an maalesef; soğuk, çok mesafeli, birbiri hakkında genelde iyi düşünmeyen, art niyetli, sevgisiz, saygısız, acıma duyguları körelmiş, sunulan her şeyi, yapılan herşeyi sadece maddiyat olarak değerlendiren ve karşılığı beklenen ilişkiler kuruluyor. 
İnsanların tek düşüncesi menfaat olmuş. İnsanlık adına hareket eden kalmadı yada yok denecek kadar az. Küçük, büyük, yaşlı, genç demeden herkes kişisel çıkarı için uğraşıyor. Herkes birbirinden bir şeyler bekliyor. Aile ortamında bile evlat, anne- babadan, anne-Baba, evlattan, eşler birbirinden, kardeş kardeşten, komşu komşudan menfaat bekler duruma geldi. Menfaat yüzünden ayrılıklar, dargınlıklar, kırgınlıklar, vurmalar, kırmalar, hapislere düşmelere kadar bozuldu ilişkilerimiz. 
 
Ahlakımız mı bozuldu, Eğitim sistemi mi bozuk, Anne-Babalar mı evlat yetiştirmeyi bilmiyor, Yeni nesil mi bu gelenekleri yok ediyor, insanlar mı farklı bir zihniyete sahip olmaya başladı, yoksa bunların hepsi mi?
Maalesef, hiçbirimiz kafamızı yastığımıza koyduğumuzda bunları düşünmüyoruz. Hiçbirimizin bunları düşünmekten uykusu kaçmıyor. Hiçbirimizin etrafındaki çaresiz insanları düşünerek yediği ekmek boğazında düğümlenmiyor.
Birbirimize gösteriş yapmaktan başka ne işe yarıyoruz. Ne acıdır ki sadece göstermelik yapmış olduğumuz davranışlarla insanlığımızı da unutuyoruz.
İnsanlar istediklerini elde edememenin acısı ile yaşıyor. 
Herkes menfaat ve çıkarlar peşinde. Menfaat olmayınca hiç kimse birbirine yanaşmıyor. Herkes kendisini en iyi ve bulunmaz bir varlık sanıyor. Hiç kimse hayatın istenilmeyen nedenlerinin sorumlusunun kendisi olduğuna ve bunların kendisinden kaynaklandığına bağlamıyor. Art niyet ve bencillik insanlarda nifak dürtüsünü had safhaya taşımış durumda. İnsani ilişkilerin son zamanlarda dibe vurduğu bir memlekette güzel ahlak nasıl geliştirilebilir ki?
Aynı çatı altındaki eşlerin, iki kardeşin, iki komşunun, iki mesai arkadaşının birbiri ile menfaatsiz ilişki kurmadığı talihsiz bir dönemini yaşayan bu ülkede yaşam inanılmaz derecede giderek zorlaşıyor.
Herkes dost yerine kolay yoldan nasıl para kazanırım düşüncesi içerisinde.
 
Bütün bunların nedenlerini analiz ettiğimizde ;
İnsanların kalitesinin giderek azaldığı, sevgi, dostluk, anlayış, merhamet ve acıma duygularının yok olma noktasına geldiği, her şeyin başında menfaat ve çıkar olduğu,Bencillik duygusunun en üst seviyelere ulaştığı, İnsanlar arasında öfke, gerilim ve nefret duygularının tırmanışa geçtiği, Alttan alma, karşı tarafın kusurlarını örtme gibi ince ahlak gerektiren davranışların yok olduğu,insanların birbirine karşı önyargılı, sevgisiz, temkinli ve korkarak yaklaştığı, herkesin bir diğerinin kendisine zarar vereceğinden çekinir hale geldiği, aile bağlarının aşırı zayıfladığı. kardeşler arasında eskiden olduğu gibi sevgi, saygı,koruma-kollama duygularının kalmadığı, anne babalara karşı saygı ve sevgilerin azaldığı ve tamamen çıkara dayalı bakış açısının daha ön plana çıktığı, dürüstlük, anlayış, helal lokma gibi kavramların azaldığı ve bunun yerine yalan, haram, sahtekârlık, haksız kazanç gibi davranışların arttığı, para, mal, mülk elde etmek için herşeyin mübah sayıldığı, ahlak, onur, şeref, haysiyet gibi kavramların iyice azaldığı, yolda giderken yüzünüze gülümseyen, içten bir selam vererek, yanınızdan geçen bir insanın hemen hemen kalmadığı bir toplum yapısına doğru hızla ilerliyoruz.
Eğer gerekli önlemleri biran önce alamaz isek bundan 10-15 yıl sonra; insanlık, ahlak, vicdan, adalet, hak, hukuk, sevgi, saygı ve kardeşlik değerlerinin kalmadığı ve herşeyin tamamen menfaat ilişkilerine dayandığı kör bir toplum haline geleceğiz. Allah yardımcımız olsun.
Selam ve dua ile...
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor