Başakşehir

anasayfa Başakşehir BAKMER YENİ DÖNEMDE TÜM BAŞAKŞEHİR’DE

BAKMER YENİ DÖNEMDE TÜM BAŞAKŞEHİR’DE

17 Ekim 2018, Çarşamba 8:17 / Son Güncelleme : 17 Ekim 2018, Çarşamba 8:17
BAKMER YENİ DÖNEMDE TÜM BAŞAKŞEHİR’DE
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Bakmer; 2015 yılında faaliyet gösteren, spor aktivitelerinin yer aldığı Başakşehir Belediyesi’nin kadınlara yönelik hizmet verdiği bir kuruluştur. Başakşehir’in sadece belirli semtlerinde değil diğer bütün mahallelerinde de hizmet vermeye öncülük etmiştir.

Özel Röportaj:
FATMANUR GÖKTAŞ
Bakmer Genel Koordinatörü
Canan Özbek İle Röportaj

Başakşehir'de kadına ve yaşama dair hizmet veren Bakmer'in Genel Koordinatörü Sn. Canan ÖZBEK hanımefendi ile sizler için çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. 

-Bakmer kadın aktivite merkezi nedir? Bakmer nasıl aktiviteler yapıyor? 

Bakmer 2015 yılından bu yana spor aktivitelerine daha fazla önem vermekteyiz. Bayanlarla birlikte Zumba, Pilates tarzı spor aktiviteleri yaptılar. Yeni dönemde Başakşehir Belediyesi olarak biz Bilgi evlerini, Bakmer’i ve Akademiyi kısacası hepsini, aynı çatı altında toplayacağız. yani Bakmer, sadece Vadide değil orta bölgede ve diğer mahallelerimizde kadınlarımıza hizmet ediyor olacak.
Dolayısıyla artık sadece spor olmayacak. Sporu da Bilgi evleri veya Bakmer merkezi değil de spor salonlarına yönlendirdik. Bayanlar artık orada spora devam edecekler.

Onun dışındaki aktivitelerimizi de tüm mahallelerimizdeki bilgi evleri olarak geçen mekanlarımızda biz müzik eğitimi, temel bilgisayar eğitimi, okuma-yazma kursu, direksiyon eğitimi hizmetlerimiz olacak. Üye olmak isteyen bayanlarımız buraya kadar gelmeden sosyal medya üzerinden üyelik yapabilecekler. Web sayfamızdan saatleri öğrenebilirsiniz. Ayrıca İnstagram adresimizden bizleri takip edebilirsiniz.

Altınşehir Bilgi evimiz spor parkları olarak tüm Güvercintepe spor parkıda Bakmer üyelerine hizmet edecek. Onurkent’te ve bizim ilçemizde tüm spor parklarında Bakmer üyesi kadınlarımız sporunu yapabilecekler. Bunun dışındaki etkinliklerde müzik eğitimi, temel bilgisayar eğitimi gibi etkinliklerin hepsini Altınşehir’deki kadınlarımız da Altınşehir bilgi evinde istediği hizmeti alabilecekler. Güvercintepe’de oturan bayan Vadi Bakmer merkezine gelmeden Güvercintepe bilgi evimizde müzik, bilgisayar okuma yazma gibi hizmetlerden yararlanabilecekler.

-Bakmer Kadın Aktivite Merkezi’nde toplamda kaç bayan var? Bayanlarda yaş sınırınız varmıdır?

Toplamda yaklaşık 5000 Bakmer üyemiz var.
Bayanlarda yaş sınırı yoktur. 18 yaşını dolduran tüm bayanlarımız katılabilir. 

-Canan Hanım, ilçemizde göreve geldikten sonra bayanlar İçin kendinizde ne gibi hedefler belirlediniz? gelecekle alakalı planlarınız var mı? Nelerdir? 

Bakmer 2015 itibariyle kadınlarımıza hizmet vermeye başladı. Bakmer hem eğitim anlamında hem de kültürel anlamda da burada çok fazla seminerler, kadınlarla sohbetler, söyleşiler, sağlık alanında bilgilendirmeler şeklinde 3 yıl çok güzel hizmetler verdi. Açıkçası biz bundan sonra şunları hedefliyoruz: Burada 3 buçuk yılı Vadide kısıtlı şekilde geçirdik ama bundan sonra Güvercintepe, Altınşehir, Kayaşehir, Şahintepe Başakşehir’in her mahallesinde olacak. 

Benim hedefim “Kadınlar ne istiyor?” ile yola çıkarak kadınların taleplerini almak. Onların uygun olduğu saatlere göre ayarlamak. En asli ve en güzel görevleri annelik. Dolayısıyla o annelik dışında kalan zamanda biz ne verebiliriz? Ne katkı sağlayabiliriz? Nasıl bir arada olabiliriz? Bayanlarımızı bir araya toplayıp nasıl fikir alışverişi yapabiliriz? Belediye başkanımızın büyük desteği ile sadece Vadide değil her mahallemizde Bakmer’i hedefliyoruz.
Bakmer olarak Şahintepe Bilgi evinde şu talebi gördük.. Diksiyonları ile ilgili eğitim istediklerini ve diksiyon kursu istediklerini talep ettiler. Bakmer’in programları ilk etapta 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak önümüzdeki yılı kapsayacak şekilde çalışılıyor.

-Çalışan bayanların katılabilmeleri için belli saatleriniz varmı?

Bütün etkinliklerin saatlerini mümkün olduğunca çalışmayan çocukları okula giden annelerin çocuklarının okulda olduğu saatlere göre saatlerimizi ayarlayacağız. Onun dışında çalışan kadınlar içinde mutlaka çalışma mesai saatleri dışında bu etkinlikler için bir zaman hazırlayacağız. 

-Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi Genel Koordinatörü olarak İlçemizdeki bayanların sizlere katılması için nasıl seslenir ve neler söylemek isterdiniz? 

Genel olarak Başakşehirli kadınlara şunları söylemek isterim. Zaman çok kıymetli ve zamanımızı iyi değerlendirmeliyiz. Zamanlarımızı kıymetli şekilde programlamalıyız. Kadın hayatında en önemli şey programlı olmak. Bu programı yaparken de kadınların yükü çok ağır. Anne olmak, eş olmak,çalışan kadın olmak bunlar kadınları yoruyor ama belli bir program çerçevesinde günleri programlanırsa bunun içine Bakmer aktivitesi de sığar.
Evdeki birtakım yükümlülükler de rahatlıkla sığar ve çocukla ilgilenme kısmı da rahatlıkla olur. Yeter ki; düzenli bir program yapılsın ve o programa uyma noktasında lütfen bir rehabet göstermesinler bu çok önemli. 

-Bakmer bayanlarıyla kısa zaman içinde yaşadığınız ilginizi çeken bir anınız oldu mu? 

Bakmer kadın üyemiz Güvercintepe’de spor parkında sporunu yaparak çok yukarı bir kilodan çok aşağıya indi, fazla detaya giremeyeceğim. Bu çok güzel bir örnek. Aslında biraz önce söylediğim şey rehabete kapılmak, dışarıdaki etkinliklere katılmamak anlamında. 

“-Ben spor yapsam ne olacak ki; benim kilom var ve bu genetik.” gibi söylemler oluyor. Genetiğin %30 etkisi var ama, bu değişebilir. Ya da ben gidip “Bakmer’de Bilgisayar eğitimi alsam ne değişebilir?”
Çok şey değişecek bunları önümüzdeki süreçte de göreceğiz inşallah. Yeter ki bize üye olsunlar, bizimle birlikte hareket etsinler. Buraya geldikçe ve Bakmer şubelerine geldiklerinde farklı şeyleri de, bizim gördüklerimizi de kendi gözleriyle inşallah görecekler.

Bakmer Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Mevlüt Uysal’ın kurduğu bir yer devamında Yasin Başkanımızın çok destek verdiği ve sonuna kadar da her imkanı sağladığı bir yer. Bakmer’in “Yeni Döneme Merhaba” kısmını Yasin başkanımızla ve davetli olacak kadınlarımızla birlikte sezonu açmış olacağız. Orada da detaylı bilgiler kadınlarımıza verilecek. Yeter ki katılım göstersinler.

Yeni dönemde 2 tane şansları var. 1.si Bakmer sadece Vadi de değil her yerde. Başakşehir’in her mahallesinde . 2.si Bakmer artık sadece spordan ibaret değil, içerik olarakta çok zengin. Hatta kadınlarımız bizlere, “Biz bunları da yapmak istiyoruz” önerileriyle gelsinler biz onları da değerlendireceğiz.
Son olarak söylemek istediğiniz birşey varmı? 

Buradan tüm Başakşehirli kadınları Bakmer’e, Bakmer’in şubelerine bekliyorum ve Başakşehir Belediyesi ekibi olarak bekliyoruz. Sohbet etmek, bilgi alışverişi yapmak, Bakmer üyesi olmak ve bizden bilgiler almak için tüm şubelerimize uğrasınlar bizlerle iletişim de bulunsunlar. 

web adres: www.bakmer.com
Facebook: Bakmer
Twitter:
İletişim: 0212 487 70 01
Adres: Başak Mahallesi,
4. Etap Sular Vadisi

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor