Başakşehir

anasayfa Başakşehir 2018 - 2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK

2018 - 2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK

11 Eylül 2018, Salı 13:53 / Son Güncelleme : 11 Eylül 2018, Salı 13:53
2018 - 2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Eğitmen Ahmet MELİK'in kaleminden yeni eğitim ve öğretim yılına hazırlık.

2018 - 2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK
Saygıdeğer Başakşehirliler;


    8 Haziran 2018 Cuma günü okullar yaz tatiline girdi. 100 Gün süren tatil boyunca kreş, anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde öğrenim gören 17 milyonu aşkın öğrenci, 1 milyon 61 bin 989 öğretmen uzun bir tatile çıktı. Tatille birlikte şehir içi trafik rahatlarken, tatil beldeleri, anneanneler, babaanneler ve dedeler, bu dinamik kitleye kavuşup hasret giderme fırsatı buldu. Bu uzun tatilin içerisine Ramazan bayramı ve Kurban Bayramı gibi iki mukaddes günü de sığdırıp, büyüklerimizle birlikte geçirme fırsatı bulduk. Tatil boyunca biriktirmiş olduğumuz acı - tatlı anılarımız ile tatilin sonuna yaklaşmaktayız.
Zaman su gibi akıp geçti. 2018 - 2019 Eğitim Öğretim yılı 17 Eylül 2018 Pazartesi sabahı büyük bir coşkuyla başlayacak. İlçemizde trafik yoğunluğu da ister istemez hissedilir derecede artacaktır. Konuyla ilgili yaşanabilecek aksaklıkların giderilmesi için belediyemiz de gerek okullarda, gerekse şehir içi trafiği rahatlatmak adına, hummalı bir şekilde çalışmalarına devam etmektedir. Okullara gönderilen fen işleri müdürlüğümüze bağlı ekipler eksikleri tespit ederek imkanlar ölçüsünde okulların yeni eğitim öğretim yılına hazırlanmaları konusunda üzerine düşeni yapmaya çalışmaktadır.


Şimdilerde okullar bu büyük aileye kapılarını açmaya hazırlanıyor. Ortaöğretim kurumlarında (liselerde) artık okullara yerleşme işlemleri son halini almak üzeredir. Ortaokul 5. Sınıflar ve ilkokula başlayacak olan mini mini birler yeni okullarını görmek ve yeni arkadaşlarıyla tanışmak için sabırsızlanıyorlar. Anaokulundan sonra birinci sınıfa başlayacak olan 1. sınıf öğrencileri için hayatlarında yeni bir sayfa açılıyor. Oyun ve etkinlik dönemi bitti. Artık onlar için de dersler başlıyor. Sürekli gözetim altında oldukları, daha çok oyun ve eğlence dolu bir ortamdan, daha çok sorumluluk ve ders olan bir ortama geçecekler. Bu durum tabiî ki onlara biraz yabancı gelecek. Yeni ortamlarına alışmakta zorlanacaklardır. Ancak yabancı oldukları bu ortama alışmaları için MEB okullar vasıtası ile gerekli tedbirleri almaktadır. 1. Sınıflar için yeni eğitim öğretim yılı 10 Eylül pazartesi günü başlayacak. Bu bir haftalık dönem içerisinde çocuklarımızın okulu tanımaları, arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle, okulla tanışmaları sağlanacak, okullardaki rehber öğretmenler tarafından velilerimize dönük olarak da çocukların okul fobisini daha rahat aşabilmeleri için seminerler verilecektir. Bu sayede uyum süreci okul aile işbirliği içerisinde daha rahat bir şekilde atlatılacaktır. Burada özellikle bir hususa dikkatinizi çekmek isterim. Özellikle ilkokullarda öğretmen ile işbirliği içerisinde hareket etmek çocuklarımızın gelişimi açısından son derece önemlidir. Çünkü öğretmenle yaşanacak çatışmalar öncelikle çocuğumuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Çocuğumuzun hayatında tutarlı bir gelişim olabilmesi için öğretmen ile aynı tarafta olmak gerekir. Her iki tarafında amacı çocuğun eğitimine katkı sağlamaktır. Bu anlamda yaşanabilecek problemleri öğretmenle işbirliği içerisinde çözmeye çalışmak daha yararlı olacaktır.


Yine aynı şekilde çocukluktan ergenliğe doğru yol alan diğer bir grup olan 5. sınıflara da bir paragraf açmak gerekiyor. Ortaokula yeni başlayacak öğrencilerimiz çocukluktan ergenliğe geçerken, okul ortamı olarak da bir takım yeniliklerle karşı karşıya kalacaktır. Kendiliğinden gelişen bir durumla artık öğretmenim, hocama dönüşür, hocalar çoğalır. Yeni okul, yeni arkadaşlar, okullarının en büyükleri, artık yeni okullarının en küçükleri olmuştur. Kılık kıyafet değişir vs. Bu çocukların da yeni ortamlarına daha kolay uyum sağlayabilmeleri için MEB bünyesinde bulunan tüm okullarda bu grup için de 2018-2019 eğitim öğretim yılı 10 eylül itibari ile başlayacak, aynı şekilde tanışma ve uyum çalışmaları burada da yapılacaktır. Okul idarecileri ve rehber öğretmenler, velilere düzenleyecekleri seminerler ile yardımcı olmaya çalışacaklardır.


Çağımızda devlet okulları ve camiler gerek dini, gerekse dünyevi eğitim hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Camiler ve okullar bir çok ihtiyacını halkımızın katkıları ile karşılamaktadır. Günümüzde devlet önceki yıllara nazaran, hem merkezi hükümet, hem de yerel yönetimler vasıtası ile bu kurumların ihtiyaçlarını karşılıyor Ancak tüm çabalara rağmen okullar ve camiler halkımızın desteğine ihtiyaç duymaktadır. Okullar bir çok ihtiyacını, Okul Aile Birlikleri vasıtası ile karşılıyor. Bu kurumlar hepimizindir. Gerek Okul Aile Birlikleri içerinde çalışarak gerekse maddi manevi destek sunarak okullarımıza sahip çıkmalıyız. Okullar çocuklarımızın evlerimizden sonra en fazla zaman geçirdikleri mekanlardır. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Bu anlayış içerisinde okullarımıza sahip çıkmalıyız.
2003 - 2004 eğitim öğretim yılında yine Ak Parti hükümeti tarafından başlatılan ve velilerimizin eğitim öğretim harcamalarına büyük katkı sağlayan ücretsiz ders kitabı dağıtımı 2018-2019 eğitim öğretim yılında da devam edecektir. Bu kapsamda öğrencilerin ders kitapları 17 eylül 2018 pazartesi günü çocuklarımızın sıraları üzerinde kendilerini bekleyecektir.
Buradan bir eğitimci olarak ilçe milli eğitim müdürlüğümüze, okul idarecilerine, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, başarılar diliyor, yeni eğitim öğretim yılının ülkemiz için hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Kalınız sağlıcakla.

Ahmet MELİK

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor