Başakşehir

anasayfa Başakşehir YAPI DENETİM

YAPI DENETİM

11 Eylül 2018, Salı 13:33 / Son Güncelleme : 11 Eylül 2018, Salı 13:33
YAPI DENETİM
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Yapı Denetimi, 10.04.2000 tarih ve 24016 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yapı Denetimi Hakkındaki Kanun Hükmündeki Kararname ile başlatıldı.

Bu kanun ile YAPI DENETİMİ, can ve mal güvenliğini teminen imar planına, fen, sanat ve sağlık kurallarına, standartlara uygun, kaliteli yapı yapılması için proje ve yapı denetiminin sağlanması suretiyle çalışan bir sistem olarak tanımlandı.
Yapı denetim şirketleri sırf müteahhitlere şirin görünmek için denetimleri sıklaştırmıyor, üstelik müteahhitten gelecek bir sonraki işi kaçırmak istemiyorlar.
Maalesef yıllarca yanlış bir sistemin olması yüzünden firmalar vizyonsuz bir şekilde hizmet vermek zorunda kaldılar ve hala bu devam etmekte.

Yapı denetim firmalarının mantığında şu var; arsa sahibi bir müteahhide arsasını verdiğinde yapı ruhsatı aşamasında bunu kendi adına denetlemesi için bir firmayla anlaşır. Bunun bedelini öder ve o firma arsa sahibi adına inşaatı denetler.Bakın burada dikkat edilmesi gereken husus şu;Yapı denetim firmaları arsa sahipleri ile sözleşme yapıyorlar.Müteahhitlerle değil.Aynı şekilde firmaların ücretlerini arsa sahipleri karşılıyor. Bu güzel bir düşünce ama şuanda günümüzde biraz yanlış kullanılıyor. Şöyle ki; arsa sahibi müteahhide diyor ki ’biz buna para vermeyiz git sen anlaş onun parasını sen öde.’ O zaman müteahhitler pazarlık edip bir firmayı kendilerini denetlemek için tutuyorlar. Nasıl olacak şimdi? Parayı siz vereceksiniz parayı verdiğiniz firma sizi denetleyecek. Bu bir sürü sıkıntıya sebebiyet veriyor.
DENETİM SİSTEMİ TAMAMEN DEĞİŞİYOR
01.01.2019 tarihinde yürürlüğe girecek yeni sistem ile denetim firmalarını müteahhit yada yapı sahipleri seçemeyecek.
Örneğin;Başakşehir Belediyesinde yapı ruhsatı için başvuru yaptınız ve ruhsatın onayı aşamasında bakanlık tarafından sizin yapınızı denetlemek için bağımsız bir denetim firması atanacak ve bu firma İstanbul'un herhangi bir ilçesinden olabilir.
Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Özhaseki;''Bu sistemle birlikte müteahhit ile denetim firmaları arasında çavuş,ahbap ilişkisini bitireceğiz.''diyerek sistemin bağımsız bir şekilde çalışacağını söylemiştir.Bu sistemin gelmesi ile birlikte yapıların daha iyi denetleneceğini düşünüyorum.Ayrıca bu sistemin gelmesi için gecesini gündüzüne katan ve ciddi anlamda katkı sağlayan YAPI DENETİMLER KURULUŞU Başkanı Sayın Tekin Saraçoğlu ve arkadaşlarını ayrıca takdir etmek gerekir.

FIRSATÇILAR
Aslında köşemde sadece imar ve yapılar ile alakalı yazılar yazmaya karar vermiştim.Fakat son zamanlarda ülkemizde döviz artışını bahane ederek ürünlerinde fiyat artırımına giden firmaların bu yanlıştan dönmesi gerektiğini düşünüyorum.Kurdan etkilenmediği halde etkileniyormuş gibi artış yapanlar, doları sebep göstererek fiyat artıran firmalar, yasa önünde bunun suç olduğunu ve ayrıca ülkemize zarar verdiklerini bilmeliler.Bu ülke hepimizin ve bu ülkenin menfaatlerini hep birlikte korumalıyız. Bu vesile ile bu anlayıştan vazgeçilip sağduyuyla hareket edilmesini temenni ederim.
ELEŞTİRİLER
Bir önceki yazımla alakalı, siz değerli okuyucular çok fazla sayıda(1242 mail) olumlu ve olumsuz eleştirilerilerinizi mail olarak bana yollamışsınız.Hepsini okuma fırsatım maalesef olmadı.Yine de hepinize çok teşekkür ederim.Tabi ki de haklı olduğunuz taraflar var fakat bir şeyi göz ardı edemeyiz.Başakşehir Belediyesi gerçekten son zamanlarda yaptığı projelerle adından sıkça söz ettirmekte.''Bunları neden yazıyorsunuz?'' diyen sevgili arkadaşlarım, o projeleri görmezden gelemeyiz.Hepiniz çok kıymetlisiniz.Kalın sağlıcakla..

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor