Başakşehir

anasayfa Başakşehir Kartoğlu'ndan 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı !

Kartoğlu'ndan 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı !

30 Ağustos 2018, Perşembe 8:30 / Son Güncelleme : 30 Ağustos 2018, Perşembe 8:30
Kartoğlu'ndan 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı !
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

30 Ağustos, Mustafa Kemal’in önderliğinde parçalanmış, işgal edilmiş ve sömürgeleştirilmeye çalışılan bir ülkenin yeniden ayağa kalkmaya başladığı günün adıdır. Bu savaşın zaferini Kartoğlu da sosyal medya hesabında paylaşmıştır.

 

30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Savaşı’na kadar ülkemizi batıdan itibaren işgal etmeye başlayan İngiliz destekli Yunanlılar ve işbirlikçilerine karşı bir dizi savaşlar yapıldı. Bu savaşlar I. ve II. İnönü Savaşları ile Sakarya Savaşı’ydı. Türk Ordusu’nun zaferiyle sonuçlanan her savaş sonrasında işgalci güçler toparlanarak yeniden saldırıyor, ülkenin iç kısımlarına doğru ilerliyordu. Türk ordusu da güçlü ve her seferinde takviye edilen işgal orduları karşısında kısmen de olsa geri çekilmek zorunda kalıyordu.


Sakarya Meydan Savaşı 23 Ağustos’tan, 13 Eylül’e (1921) kadar aralıksız 22 gün gece-gündüz sürmüş, düşman ordusu mağlup ve perişan olmuş, cepheyi terke mecbur bırakılmıştı.
Sakarya Zaferi, askerlik ve politika bakımından kurtuluş mücadelemizin önemli bir aşaması olmuştur. Önce Yunan ordusunun taarruz kabiliyeti kırılmış, sonra onu savunma zorunda bırakmıştır.


Sakarya Savaşı’ndan sonra düşman ordularının ülkemizden sökülüp atılması için kamuoyunda ve TBMM’de sabırsızlık başgöstermeye başlamıştı. Mustafa Kemal Paşa, 20 Ağustos 1922 tarihinde Akşehir’e gelerek 26 Ağustos 1922 Cumartesi sabahı düşmana taarruz emrini vermişti. Mustafa Kemal yanındaki komutanlarla birlikte Kocatepe’den Büyük Taarruz’u yönetir. Çetin ve kanlı geçen bir savaşın sonunda 30 Ağustos 1922 günü, Büyük Taarruz, Türk Ordusu’nun zaferiyle sonuçlanır. Bu savaşlarda Türk tarafından 13 bin kişi şehit ve 35 bin kişi de gazi olur.


Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu da 30 Ağustos Zafer Bayramını Sosyal Medya Hesabında şu sözlerle dile getirmiştir:


''Yüce Milletimizin bağımsızlık mücadelesinin eşsiz bir zaferle taçlandığı 30AğustosZaferBayramı'mız kutlu olsun! Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bütün istiklal kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.‬''

 

EDİTÖR: ÖZNUR KALENDER

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor