Başakşehir

anasayfa Başakşehir Kurban Bayramı

Kurban Bayramı

27 Ağustos 2018, Pazartesi 12:16 / Son Güncelleme : 27 Ağustos 2018, Pazartesi 12:16
Kurban Bayramı
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Merhaba Saygıdeğer Başakşehir’liler;

Merhaba Saygıdeğer Başakşehir’liler;
Bu haftaki yazımızda önümüzdeki Salı günü 1. Gününü idrak edeceğimiz Kurban Bayramı'ndan bahsedeceğiz. Bildiğiniz üzere biz müslümanlar, bir yıl içinde Cenabı Allah'ın lütfu olan iki dini bayramla bu dünyada mükâfatlandırılmışızdır. Bunlarlardan ilki olan Ramazan ayınının sonunda kutlamış olduğumuz Ramazan bayramından tam iki ay on gün sonra da müminlerin, Hz. İbrahim ile oğlu İsmail'in Cenabı Allah’ın emrine mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı imtihanın hatırasını tazeledikleri kurban bayramıdır.
Kurban gerek kişi, gerekse toplum bakımından çeşitli faydaları olan mali bir ibadettir. Kurban toplumda kardeşlik, paylaşma, dayanışma ruhunu canlı tutar. Sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Özellikle et satın alamayan veya daha az imkanı olan ailelerin bulunduğu ortamlarda kurban kesmenin bu rolü daha net bir şekilde ortaya çıkar. Kurban kesme imkanı bulunan kişiye de Allah’ın rızası, yardımlaşma ve başkalarıyla yardımlaşma konusunda harcama zevk ve alışkanlığı verir. Kurban kesen kişiyi cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluğu hastalığından kurtarır. İhtiyaç sahibi kişilerin de Allah’a şükretmesine vesile olunmuş olur. Kişi kurban kesmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluk görevini yerine getirmiş olur.
Kurban Bayramı’nın faziletleri yazmakla bitirilemeyecek kadar çoktur. İsterseniz şimdi de gelin çocukluğumuzdaki bayramları şöyle bir hatırlayalım. Hele bir de köydeyseniz. Hiç olmadığı kadar kalabalık bir cemaatle, çoluk çocuk, genç yaşlı kılınan bayram namazına müteakip, herkes çocuklarla birlikte kurbanın kesildiği yere gider. Tekbirler ile kurban kesim işine başlanır. Her grupta kurban kesimi konusunda mahir biri mutlaka bulunur. Gün biraz da onların günüdür. Hele de sorunsuz bir şekilde kurbanı devirip kesmeyi başarabildiyse, değme ağanın keyfine. Sonra merakla durumu izleyen çocuklar kendilerine iş düşecek anı sabırsızlıkla bekler. O an kurbanın soyulmaya başladığı andır. Büyüklerin her biri bir taraftan soymaya, çocuklar da kurbanın ayaklarını tutmaya başlar. Bu arada etin kurban alanında pişirilerek alanda bulunanlara dağıtılması da ayrı bir heyecan verici durumdur. Soyma işlemi sonunda, etler, kemikler parçalanır. Et pişirilip alandakilere ikram edilir. Bir grup hanım abla işkembeyi yıkamak üzere gider. Etler ortak sayısına göre fişek atma (Bir nevi kura) yöntemiyle paylaşılır. Herkes etini alıp evine döner. Ama henüz iş bitmemiştir. Et adet üzere üç kısma ayrılır. Bir pay fakire fukaraya, bir pay gelen misafirlere, bir payda eve ayrılır. Fakirin fukaranın payı çoğunlukla çocuklar vasıtası ile sahiplerine ulaştırılır. Sonra etle ilgili iş ve işlemler bittikten sonra gelen misafirler ağırlanır, büyüklere bayram ziyaretine gidilir vs...
Yukarıdaki bölümü özellikle bir şeye dikkat çekmek için yazdım. Şimdilerde de bir çok şey aynı, küçük bir farkla. Alanlarda artık çocukları daha seyrek görmeye başladık. Bence bu ibadeti gerçekleştirmeye giderken, tıpkı bayram namazına götürür gibi bu heyecanı yaşamaları için çocuklarımızı da kurban kesim yerlerine götürelim. Şimdiden hepinizin kurban bayramını en içten dileklerimle kutluyor, bayramın tüm İslam alemine barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum. Kalın sağlıcakla.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor