Başakşehir

anasayfa Başakşehir Başakşehir'e Katı Atık Aktarma İstasyonu Geliyor

Başakşehir'e Katı Atık Aktarma İstasyonu Geliyor

14 Ağustos 2018, Salı 9:02 / Son Güncelleme : 14 Ağustos 2018, Salı 9:02
Başakşehir'e Katı Atık Aktarma İstasyonu Geliyor
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Başakşehir'e yaptırılan Katı Atık Aktarma İstasyonunun çalışmaları devam ediyor. Projenin Aralık ayında hizmete girmesi bekleniyor.

Başakşehir Belediyesi'nden yeni bir hizmet daha. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Başakşehir'e yaptırılan Katı Atık Aktarma İstasyonu'nun çalışmaları devam ediyor. Aralık ayında bitmesi planlanan istasyon ile atıkların depolama alanlarına taşınması için düzenlenen sefer sayısı 500'den 150'ye düşüreceği belirtildi.Böylece yakıt, işgücü ve zamandan tasarruf sağlanacak, trafik yükünün yanı sıra karbondioksit emisyonu ile gürültü ve görüntü kirliliği de azalacak.


Şamlar Tabiat Parkı 5. Kapı karşısında toplamda 39 bin metrekarelik alan üzerine kurulan bu sistem sadece Başakşehir değil diğer ilçe belediyelerinin de çöplerinin toplanacağı 12 peronlu tesis olacağı söylendi.
Atıklar buradan yakma, yok etme ve geri dönüştürme işlemleri için başka istasyonlara transfer edilecek.


Günlük 3 bin ton aktarma kapasitesine sahip
Tesis hizmete alındığında hem yakıt hem işgücü hem de zamandan tasarruf sağlayacak. Günlük sefer sayısının düşmesi ile atık toplama araçlarının bölgede oluşturduğu trafik yükünün düşmesiyle birlikte karbondioksit (CO2) emisyonu, gürültü ve görüntü kirliliği azalacak.


Milli ekonomiye geri kazanımdan 250 milyon TL katkı sağlandı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Odayeri ve Kömürcüoda’da kurulu tesislerde işlenen çöplerden son 1 yılda 400 milyon kilovat saat yenilenebilir enerji üreterek hem milli ekonomiye hem de çevreye önemli katkı sağladı. Milli ekonomiye saplanan katkının miktarı 250 milyon TL oldu.


Çöplerden elektirik nasıl üretilir?
İstanbul ilçelerinden gelen çöpler öncelikle farklı mevkilerde ayrıştırmaya gönderiliyor. Burada üstü toprak ile kapatılan çöplerin oksijeni tamamen tükendikten sonra başlayan çürüme ile metan içerikli çöp gazı ortaya çıkıyor. Depolama yerinde borular ile çekilen çöp gazı, metan motorlarında yakılarak hareket enerjisi elde ediliyor. Motorların çıkış kısmında bulunan alternatörler ile hareket enerjisi elektrik enerjisine çevriliyor ve böylece elektrik elde ediliyor.

 

EDİTÖR: ÖZNUR KALENDER

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor