Başakşehir

anasayfa Başakşehir İmar Barışı

İmar Barışı

27 Ağustos 2018, Pazartesi 12:22 / Son Güncelleme : 27 Ağustos 2018, Pazartesi 12:22
İmar Barışı
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Biz imar barışı olarak biliyoruz fakat mevzuatta adı,03.05.1985 tarihli ve 3194 sayılı imar kanunu’na eklenen geçici 16.madde uyarınca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan ‘’Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar’’olarak tanımlanıyor.

Ben başından beri bu projenin çok faydalı olduğunu destekledim.Neden mi?
Çünkü devlet yıllardır vatandaşının yaklaşık yüzde 65 ‘i ile ihtilaflı bir durumda.Bu proje ile sorun ortadan kaldırılmış olundu.Proje çok yeni olduğu için doğal olarak kafalar biraz karışık ve sorular bir hayli fazla..Tabi bu sorulara cevap vereceğim fakat unutulmamalıdır ki bu projeyi hayata geçiren tüm yetkili makamlara teşekkürü borç bilmeliyiz.
SIKÇA SORULAN SORULAR
SORU:Yapı Kayıt Belgesi Nedir?
CEVAP:İmar Barışı kapsamında değerlendirilmiş olan yapılar için oluşturulacak belgedir.
SORU: Yapı Kayıt Belgesi kalıcı İmar hakkı sağlar mı?(En çok sorulan sorulardan biri)
CEVAP:Bu belge imar açısından ekstra bir hak sağlamaz.Yani sizin 5 katlı ruhsatsız bir binanız var siz buraya yapı kayıt belgesi aldınız ve birkaç yıl sonra binayı yıkıp yeniden yaptırmak istediniz. O zaman ki imar planlarına göre yapınızı yapmanız gerekmektedir.
SORU:Kat mülkiyeti tapusu olmayanlar yararlanabilecekler mi?
CEVAP:Evet yararlanabilecekler.Burada iki önemli hususa dikkatinizi çekmek isterim.
1-Vatandaşların çoğunda arsadan hisse tapuları var.Öncelikle yapı kayıt belgesi alındıktan sonra bu yapıların kat irtifakları kurulmalı ve daha sonra kat mülkiyet başvuruları yapılmalıdır.
2-Diyelim ki bir binada 6 konut(daire)var ve her konut farklı kişiler adına.Eğer kat mülkiyeti alınacaksa tüm maliklerin muvafakatları gerekmektedir.
SORU:Bina hazine arazisi üzerindeyse Yapı Kayıt Belgesi alınabilecek mi?
CEVAP:Hayır alınamayacak.Bu taşınmazlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilecek.Kişi Bakanlığın belirlediği rayiç bedeli üzerinden taşınmazı satın alabilir ve daha sonra yetki belgesini çıkarabilir.
SORU:Yapı Kayıt Belgesi alınmış bir daireyi alan kişi bankadan konut kredisi alabilecek mi?
CEVAP:Evet alabilecek.Bu belge o yapıyı yasalaştırdığı için,bankaların daire sahibine konut kredisi vermesi yönünde bir engel kalmayacaktır.
SORU:Yapı Kayıt Belgesi ne zamana kadar geçerli olacaktır?
CEVAP:Yapı Kayıt Belgesi,yapının yeniden yapılmasına kadar geçerlidir.
SORU:Yapı Kayıt Belgesi alınmış bir daireyi satan,alan kişi ileride mağduriyet yaşar mı?
CEVAP:Belgeyi alan kişiler bankalardan kredi alabilecekler.Vatandaş yıllardır ticari bir mal olarak kullanmadığı dairesini veya dükkanını kredi sistemine sokabilecektir.Dikkat edilmesi gereken en önemli husus,’’Yapı Kayıt Belgesi’’imar hakkı getirmemektedir.Bina yenilendiği durumda yürürlükteki imar durumu hükümleri uygulanacağı için hak kayıpları olabilir.Bir örnekle ifade etmek gerekirse,imar mevzuatına göre H:12.50M olarak yapılması gereken bir binada bodrum katta 2 adet daire,zemin kat,1.2. ve 3. Normal katlarda 2’şer daireden toplamda 10 adet bağımsız bölüm oluşturulma hakkı vardır.Eğer bu bina imar mevzuatı dikkate alınmadan ruhsatsız veya ruhsatlı ve ruhsat eklerine aykırı imar hakkı olmadığı halde 2 kat fazla kaçak kat yapılmış,10 daire yerine 14 daire yapılmış olunsa dahi bu proje çerçevesinde yasal hale gelecektir.İstenirse 14 daireye ait kat mülkiyeti de kurulabilecektir.Bu yapı yıkılıp tekrardan yapıldığı takdirde 10 daire yapılacağı unutulmamalıdır.
Son olarak;bu projeye katkısı olan tüm yetkililere teşekkür ederim.Vatandaşlarımıza tavsiyem bu yasadan faydalanmaları yönünde olacaktır.Kalın sağlıcakla..

 

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor